Evde peeling yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Mevsim geçişlerinin yaşandığı şu bahar günleri, peeling yapmak için en ideal zamanlardır. Cildinizdeki ölü derileri atmak ve daha canlı bir cilde kavuşmak istiyorsanız, siz de yazı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde peeling yapabilir ya da yaptırabilirsiniz. Güzellik salonlarına vereceğiniz tonlarca para yerine, evde kendi peelinginizi hazırlamayı düşündünüz mü? Üstelik her evde bulunan malzemelerle…

evde-peelingPeeling tarifine geçmeden önce, dilerseniz peeling’in ne olduğuna ve ne işe yaradığına bir bakalım. Peeling, cildi ölü derilerden arındırmak için uygulanan en kısa ve en etkili yöntemdir. Bu yöntem, cildi temizlemek ve aynı zamanda yenilemek için uygulanır. Cildiniz, hava kirliliği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak yorgun, yaşlı ve solgun görünüyor olabilir. Bunun çözümü de yine peeling uygulamasından geçiyor. Cildinize, daha ilk uygulamada daha enerjik ve aydınlık bir görünüm kazandıran peeling’in; uygulama öncesi, uygulama sırası ve uygulama sonrası aşamaları çok önemlidir.

Peeling Öncesi 

Peeling işlemi cildi derinlemesine temizler, ancak cildinizi bu işleme hazırlamak için bazı işlemler uygulamanız gerekir. Yüz bölgesine uygulayacağınız peeling için en ideal saatler, uyku öncesi saatlerdir. Evde uygulayacağınız peeling’i cildinize uygulamadan önce, cildinizin mutlaka temiz olması gerekiyor. Bunun için ilk olarak, her zaman cildinizi temizlemek için kullandığınız yüz yıkama jeli ile cildinizi temizleyin. Daha sonra uygulamaya geçebilirsiniz.

Peeling Sonrası 

Peeling uyguladıktan sonra, cildinizdeki farkı hissetmeniz önemli. Eğer uygulama sonrası cildinizi daha yumuşak ve yenilenmiş hissediyorsanız, uyguladığınız peeling işe yaramış demektir. Ayrıca cildinizde oluşabilecek kızarıklıklardan korkmayın. Bu, uygulamanın işe yaradığını gösteriyor, kızarıklıklar siz sabah uyandığınızda gitmiş olacak!

Peeling uygulaması için birkaç farklı seçeneğiniz bulunuyor; bu uygulamayı bir güzellik merkezinde yaptırabileceğiniz gibi, Dermatolojik peeling ürünlerini de tercih edebilirsiniz. Uygulamayı yapacağınız sırada elinizin altında bunlar yoksa, her evde bulunan malzemelerle de peeling yapmanız mümkün.

Kahveli Peeling

Kahve’nin peeling için en ideal malzemelerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Basit ama bir o kadar da etkili bir malzeme olan kahve peelingi, cildinizi yenilemenize ve tazelenmesine yardımcı olacak. Peki, kahveli peeling nasıl hazırlanır?

Bunu yapmak için Türk kahvesi ve limon suyuna ihtiyacınız olacak. 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 30 dakika cildinizde beklettikten sonra cildinizi yıkayın ve günlük nemlendiricinizi uygulayın. Bu işlemi, cilt tipinize bağlı olarak haftada 1-2 kez uygulayabilir, yaza daha taze ve canlı bir cilt ile merhaba diyebilirsiniz!

Bir Cevap Yazın