Evde peeling nasıl yapılır?

Peelingler cildimizi yenileyici ve canlandırıcı etkiye sahiptir. Hazır bir peeling ürününüz yok ise evdeki malzemelerden de pek ala peeling hazırlayabilirsiniz kendinize. Tülin Şahin’in de tavsiye ettiği; el, yüz ve ayaklarınıza rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir tarifi paylaşacağım sizlerle.

Öncelikle peelingi uygulamadan dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Bunlar:

  • Cildinizde açık yara ya da sivilce mevcut ise o bölgeye peeling yapmaktan kaçının. Çünkü bu yaranın enfeksiyon kapmasına, sivilcelerinde çoğalmasına sebebiyet verebilir.
  • Limon suyu yağlı ciltler için katılır peelingimize. Cildiniz hassas ise ya da yağlı değil ise tarifteki malzemelerden limon suyunu kullanmamanızı öneririz.

Ev yapımı peeling için:

-Bir kâse içinde birer tatlı kaşığı zeytinyağı ve süt, birer çay kaşığı toz şeker, tuz ve limon suyunu karıştırırız. Bu karışımı cildimizi ovarak uygularız.

Bu tarifteki oranlar yüz peelingi için verilmiştir. El ya da ayaklarınıza peeling yapacak iseniz kullanacağınız malzeme oranını arttırmalısınız.

Kullandığımız malzemelerin cildimize etkilerine değinecek olursak: tuz, siyah noktaların temizlenmesinde; toz şeker, siyah noktaların temizlenmesinde ve cildinize parlaklık katmada; zeytinyağı ve süt cildinizin nemlendirilmesinde yararlı olacaktır. Zeytinyağı ayrıca cildinizi yatıştırıcı etkiye sahiptir. Limon cildiniz yağlı ise bu yağ oranını dengeler.

Bir Cevap Yazın