Evde boza nasıl yapılır?

Orta Asya Türkleri tarafından yapılmaya başlanan Boza, 1870’li yıllarda Hacı Sadık bey’in formülü ile bu günkü halinde yapılmaktadır. O yıllarda Ermeniler boza işinde çok ustayken, Hacı Sadık Bey’in Bozası İstanbul’da çok meşhur olmuş ve 1876 yılında Vefa Bozacısını kurmuş. Bugünkü Boza’nın tadı tamamen hacı Sadık Bey’e aittir.

Bozanın faydaları

Boza, mayalanması sırasında laktik asit ürettiğinden hazmı kolaylaştırır. Hamilelere ve sporculara tavsiye edilir çünkü içinde A,B,C,E vitaminleri bol miktarda bulunur. İçinde çok az şeker barındırır, yağ oranı sıfırdır. Bağırsak florasını zenginleştirir. Probiyatik özelliği vardır. Karbonhidrat, protein ve B vitamini içermesinden dolayıkilo almak isteyenler için idealdir. Zihin açıcı ve sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. Öksürük ve boğaz ağrısında kullanılır.

Evde boza nasıl yapılır

Malzemeler

3 bardak bulgur

2 kahve fincanı pirinç

3 bardak toz şeker

1 kibrit kutusu maya

Hazırlanışı

Bulguru akşamdan su ile ıslatın. Ertesi gün bulgur ve pirinç iyice ezilinceye kadar pişirilir. Mikserle çırpılarak, ince süzgeçten geçirilir. Bu karışım hafif ateşe koyulur, içine şeker katılır ve şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Ateşten alınır, soğumaya bırakılır ama ara ara karıştırmak lazımdır. Biraz ılınınca içine maya katılır (ılık su ile eritilmiş) Ağzı kapatılarak 2-3 gün bekletilir. İçinde göz göz kabarcıklar olunca boza hazır demektir. İsteğe bağlı olarak toz tarçın ve leblebi ile soğuk servis yapılır. Yaptığınız boza 6-7 gün kadar dayanır, bilginiz olsun.

 

Bir Cevap Yazın