Eskiz nedir, nasıl hazırlanır?

imagesÇizim yapmaya başlamadan önce kuramsal bir temele sahip olmak, hem çizim yapmayı kolaylaştırır, hem de çizimin kalitesini artırır.

Resmin gerçeğe uygun olması, gerçeğin bir yansıması gibi durması için çerçevenin belirlenmesi, eskizin yani taslağın hazırlanması, gölgelendirme, perspektif gibi konularda bilgi sahibi olunmalıdır.

İster yağlıboya, ister akrilik, isterse suluboya olsun tüm resim çalışmalarının ilk aşaması da eskizdir. Eskiz, kısaca ön hazırlık demektir. Karakalem çizimle, resmedilecek objeleri, manzarayı veya canlıları kağıt üstüne düşürmektir.

Asla bir karalama gibi düşünülmemelidir. Eskiz özünde, analitik bir plan yapmaktır. Çizgisel olarak, resimde yer alacak objelerin arasındaki mesafeleri ölçmek, orantıyı kurmak, ışığın doğrultusunu düzenlemek gibi önemli birçok detayı görmeyi gerektirir.

Bu nedenle resim, eskizin üzerinde şekillenir denir. Bir nevi resmin iş planıdır.

Eskiz hazırlamaya başlamadan önce yapılması gereken ilk iş, resme uygun bir çerçeve belirlemektir. Çeşitli öğelerin yerleştirilmesine izin verdiği için en kullanışlı çerçeve dikdörtgen olsa da kare, üçgen veya daire şeklinde başka çerçeveler de seçilebilir. Resim objesini uygun bir çerçeveye yerleştirmenin, onu çok daha çekici göstereceği unutulmamalıdır.

Belirlenen çerçeve içinde etki noktasının neresi olacağı ise kişisel tercihe göre değişebilir. Burada bakış açısı devreye girer. Resmedilen objeyi merkeze yerleştirmek şart değildir. Objeyi yana kaydırmak, sağa veya sola yakın düşünmek mümkündür. Çizim tam plan veya kesit şeklinde yapılabilir.

Özetle; ilk aşama olan eskizde resmin bütününü görmek gerektiğini söyleyebiliriz.

Eskiz çizgilerini oluşturmak için en uygun malzemeler kurşunkalem ve füzendir. Bunun dışında kuru boya, pastel boya, mum boya, tebeşir gibi malzemeler de kullanılabilmektedir. Füzen kullananların bu malzemenin çok kolay silindiğini unutmaması gerekir. Füzenle yapılmış eskizlerin üzerine tamamlandıktan sonra sabitleştirici sprey püskürtülmeli ve eskizin kalıcı olması sağlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın