Enteriyör nedir?

Ev, bina gibi kapalı alanların resmedildiği resimlere enteriyör resim denir. Halk arasında bina içi resmi olarak da yaygındır.

Kapalı alanda yapılması kötü hava koşullarında bir avantaj olmakla birlikte dışarıda resim yapamamakta güzel havalarda dezavantajıdır.

Enteriyör resme malzeme olarak bir tiyatro sahnesi veya merdivenleri ve koridoru ile bina içi ya da ev eşyaları ile bir ev konu olabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta diğer tüm resim alanlarında da olduğu gibi ışığın ve gölgelendirmenin iyi ayarlanmasıdır. Bunun için günün farklı saatlerinde resmedilecek alan gözlemlenerek uygun zaman anlaşılabilir.

Yine figür resminde olduğu gibi ev ya da sahne içindeki eşyaların ve renklerinin birbirine uyumu da göz önünde tutulmalıdır.

Enteriyör resme en güzel örnekler şüphesiz tarihi mekânlar ve de gelenek göreneklerimizi en iyi şekilde yansıtan köy evlerimizdir. Dokuma halıları, su testileri, gibi birçok iç mekân eşyasını dekorasyonda kullanabiliriz.

Enteriyör resim kendi başına bir resim alanı olmakla birlikte iç mimarlık, bina içi perspektifi, sahne dekoru hazırlama da yardımcıdır.

Bir Cevap Yazın