En şık elektrikli otomobiller hangileridir?

Türkiye’de elektrikli araçların satışında artış olmaya başlandı. Elektrik araç üreten markalar Türkiye pazarına girmeye başladı. Ülkemizde benzin fiyatlarının diğer ülkelerden fazla olması hasebiyle elektrikli araçların yaygınlaşması bekleniyor. En son Tesla markası ülkemizde otomobillerinin satışını yapacağını duyurdu. BMW İ serisi ülkemizde satışı başladı. Şuan eletrikli (Hybrid) araçları olan markalar ise Citroen, Dodge, Fiat, Mini, Mitsubishi, Nissan, Peugeot, Renault, Tata ve Subaru’dur.  En şık eletrikli otomobiller şöyle:

BMW İ8:

i8

En şık elektrikli araçlardan bir tanesidir. Elektrik ile 500 km yol gidebiliyorsunuz. Maksimum hızı 120 km’dir. Türkiye’nin otoban’daki hız sınırı 120 km’dir. Ultra lüks dizaynı olan BMW İ8 2015 yılında ülkemizde trafiğe girdi.

Tesla Model S:

2015-tesla-model-s

Silikon vadisinde kurulan Amerikan şirketi Tesla elektrikli otomobil üreten bir markadır. Türkiye piyasasına girmeye hazırlanan Tesla şık elektrikli araçları ile bu pazarda ben de varım diyor. Lüks araç sınıfındaki model S modeli en çok beğenilen araçlarındandır.

45 dakikada hızlı şarz olabilen araç 270 km gidebiliyor. 100 km hıza 5.9 saniyede ulaşan aracın maksimum hızı 370 km’dir.

Faraday Future FFZERO1:

faraday-future-

2016 yılı CES fuarında tanıtılan California menşeile Faraday markası Batmobile tarzı yeni hybrid aracını tanıttı. Fuarın en çok ilgi gören teknolojilerinden biri olan FFZERO1 modeli birkaç yıl içerisinde seri üretime geçecek Türkiye’ye ne zaman gelir bilinmez. Aracın 1000 beygir gücü olacağı söylenirken 100 km’ye 3 saniyenin altında çıkacağı belirtiliyor. Tek kişilik dizayn edilmiş araç F1 pilotu hissi yaratıyor. Faraday Future Tesla ile kıyasıya rakip olacağının sinyallerini verdi.

Porsche 911 Hybrid:

porsche 911 hybrid

Alman lüks otomobil amrkası Porsche hybrid otomobil pazarına hızlı bir giriş yapıyor. 911 model aracın Hybrid modeli 2015 Frankfurt fuarında tanıtıldı. Üretime ne zaman geçileceği konusunda kesin bir tarih verilmezken yakın bir tarihte piyasaya çıkması bekleniyor. 600 beygir gücündeki 4 kapılı aracın 100 km’ye ulaşma zamanı 3.5 saniyedir. Elektrikli konsept araçların piyasası kızışıyor. Hepsi birbirinden şık ve farklı güzel özelliklere sahip araçların tasarım başarıları dikkat çekiyor.

Özellikle başta İstanbul olmak üzere AVM otoparklarında bazı noktalarda araç şarj istasyonları kuruldu. Türkiye’nin diğer bölgelerinde yaygınlaşan istasyonlar hybrid araç sahiplerine rahat bir kullanım imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın