En iyi Steven Spielberg filmleri hangileridir?

Ünlü Amerikalı yönetmen Steven Spielberg sinema dünyasına yaptığı katkı ile sinema severlerin gönlünde taht kurmuştur. 69 yaşındaki OScar ödüllü yönetmen kariyerinde bir çok ödüle layık görüldü. Gişede hasılat rekorları kıran tüm dünyada büyük etki yaratan filmlerini araştırdık. İşte en iyi Steven Spielberg filmleri:

Jaws:

1975 ABD yapımı film olan Jaws zamanın en meşhur gerilim filmlerinden biridir. Amerika’nın Ulusal film arşivine eklediği önemli filmlerden biri olan Jaws 12 milyon dolar bütçe ile çekilmiştir. Filmin hasılatı ise 470 milyon dolar olmuştur. IMDB puanı ise 8.5’tir.

Jurassic Park:

Hayvanlar alemine değinen Jurassic Park dinazorların hayatına değinmiştir. 1993 yapımı macera filmi türünün ilk örneklerindendir. IMDB puanı 8.1’dir.

Saving Private Ryan:

Er Ryan’ı kurtarmak 2. Dünya Savaşı’nı anlatan bir savaş filmidir. Filmde ilk bölümlerde geçen Normandiya çıkarması gerçekçiliği ile sinemaseverlerin gönlünü fethetmiştir. IMDB en iyi 250 film listesinde 8.6 puan ile 34. sırada yer alıyor. Filmde Tom Hanks, Matt Damon, Vin Diesel gibi oyuncular yer alıyor. Er Ryan’ı Kurtarmak filmi yapıldığı yılda en iyi film Oscarını alamaması çok eleştirilmiştir.

Catch me if you can:

2002 yapımı komedi ve dram türündeki film keyifle izleyebileceğiniz filmlerden biridir. Film 19 yaşındaki bir çocuğun Amerikan Havayolu şirketinde pilot, başka bir yerde doktor ve Louisiana’da savcı kılığına bürünmesi ile başlıyor. Daha sonra filmde başrol oyuncumuzun milyonlarca dolar sahte çeki nasıl yazdığı anlatılıyor. Başrolde Leonardo Dicaprio var.

Munich:

Film 2005 ABD yapımıdır. Daniel Craig’in başrolünde olduğu filmde 1975 Münich Olimpiyatında yaşanan katliam ve ölen bir İsrailli sporcunun hikayesi anlatılıyor. Film 5 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

Minority Report:

Steven Spielberg’in Tom Cruise ve Colin Farrell ile buluştuğu bir filmdir. Gelecekte kurulan özel bir polis ekibinin suçluları erkenden yakalaması ile daha iyi bir dünya yakalama çabası vardır. Ancak bu durum bazı sorunlar oluşturacaktır. 7.7 IMDB puanı olan bilim kurgu kategorisindeki filmi mutlaka izlemelisiniz.

Schindlerin Listesi:

2. Dünya Savaşı’nda Nazilerin yaptığı Soykırım anlatılıyor. Amerika Ulusal Film Arşivi tarafından korunan filmin 321 milyon dolar hasılatı vardır. Başrolünde Liam Neeson’un olduğu film 1993 ABD yapımıdır.

Bir Cevap Yazın