En iyi iletken nedir?

Gümüş, ısı ve elektriği en iyi ileten elementtir. Elektrikli aletlerde bakır tel kullanılmasının sebebi, gümüşün pahalı bir malzeme olmasıdır. Bakır, ucuz bir element olduğundan, sıklıkla kullanılmaktadır. Gümüş günümüzde, uzun ömürlü pillerde, süs eşyası olarak, güneş panellerinde ve fotoğrafçılıkta kullanılmaktadır.

Gümüşün şaşırtıcı özelliği, suyu sterilize etmesidir. Bunun için, çok küçük miktarlar yeterlidir. Yunanlı tarihçi Heredot, Pers Kralı Kiros’un akarsudan alınıp kaynatılan suyunu, gümüş kaplarda taşındığını yazmıştır. Hem Romalılar hem de Yunanlılar, gümüş kaplarda yemek yer ve içerlermiş. Bunun nedeni, yiyeceklerin bozulmadığını fark etmeleriymiş. Bu nedenle, eski su kuyularının dibinde gümüş paralara rastlamaktayız. Gümüş elementinin anti bakteriyel özelliği, bakteriler bulunmadan yüzyıllar önce kullanılmıştır. Gümüş, bakterileri öldürse de, vücudumuza ne yaptığı konusunda bir bilgimiz yoktur. Bu konuda araştırmalar halen devam etmektedir. ABD dahil olmak üzere, pek çok ülke gümüş kullanımını ve bu yönde reklamları yasaklamıştır. Arjiri denilen bir hastalık, suda çözünen gümüş parçalarının vücuda girmesi ve derinin mavileşmesi ile oluşmaktadır. Bunlara rağmen, gümüş tuzu yüzme havuzlarında klorun yerine kullanılacak kadar güvenlidir. Amerika’da, atletlerin ayaklarının kokmasını engellemek için, çoraplarına gümüş koymaktadırlar.

Su, elektriği az iletir. Bunun sebebi içinde çözünen kimyasallardır. Deniz suyu, elektriği iletmede tatlı sudan daha iyidir, ama elektriği gümüşten 1 milyon kat daha kötü iletir. Gümüş, en değerli elementlerdendir ve kullanım alanları her geçen gün artmaktadır.

3 thoughts on “En iyi iletken nedir?

 • 12 Ekim 2013 tarihinde, saat 11:24
  Permalink

  merve ben buldum

  Yanıtla
 • 28 Şubat 2013 tarihinde, saat 19:59
  Permalink

  Demir
  Bakır
  Altın
  Alüminyum
  Nikel

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:15
  Permalink

  en iyi 5 iletken nedir? çok acil!

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: