Elma tatlısı nasıl yapılır?

elmaElma tatlısının meyveden yapılması ve son derece kolay olması nedeniyle her zaman yapabilirsiniz. Hafif olduğu için herkese tavsiye edebileceğimiz elma tatlısını sizlerde beğeneceksiniz. Elma bir kış meyvesi olsa da, artık yaz aylarında bile bulunabiliyor. Ağır şerbetli ve hamurlu tatlıların tüketilmesine gerek kalmadan, bu şekilde daha sağlıklı bir tatlı yiyebilirsiniz. Elma tatlısını bu nedenle herkese önerebiliriz. Meyve kullanılarak hazırlanan tatlılardan alacağınız lezzeti, şerbetli hazırlanan tatlılarda bulamazsınız. Akşam yemeklerinden sonra bile yeseniz, midenizin bu çok hafif tatlıyı kolayca sindireceğini göreceksiniz. Tatlıyı hazırlarken elmaları pişirme aşamasında fazla kaynatmamaya dikkat edin. Dikkat etmezseniz tatlınızı yumuşak bir şekilde yemek zorunda kalabilirsiniz. Bu tatlıyı daha erken saatte hazırladığınızda, üzerine koyduğunuz krem şanti ya da kaymağını servis edeceğiniz zaman ilave edin. Şimdi bu lezzetli ve hafif tatlıyı birlikte hazırlamaya başlayalım, konuklarımız gelinceye kadar kısa sürede bitirelim.

Elma tatlısı için gerekli olan malzemeler

 • 6 adet elma
 • 2 yemek kaşığı doğal kırmızı boya ( Bunu kullanmak yerine pancar suyunu, vişne suyu, kuşburnu ya da böğürtlen gibi bitki çaylarını bu amaçla kullanabilirsiniz )
 • Yeteri kadar su
 • 1 adet çubuk tarçın

İç malzemeleri için

 • 4 yemek kaşığı ceviz içi
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 2 yemek kaşığı kuru üzüm
 • 1 yemek kaşığı pudra şekeri

Sos malzemeleri için

 • 1 su bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı nişasta
 • 1,5 yemek kaşığı toz şeker
 • Yarım çay kaşığı vanilya

Elma tatlısının yapımı

Önce tatlıyı hazırlamak için elmaları soyup, bunların dip taraflarını delmeden sadece orta kısımlarını oyun. Bu elmaları bir tencerenin içerisine yerleştirin. Bundan sonra elmaların yarısını geçmeyecek şekilde içine su ilave edin. Toz şekerinizi bu elmaların arasına dökün. Tatlınızın tadını daha tatlı isterseniz, koyacağınız şekerin miktarını biraz daha fazla koyabilirsiniz. Fakat hafif bir tatlı yemek istediğinizde, tarifimizde verdiğimiz ölçü yeterli gelir. Şeker hastaları bu tatlıyı hazırlarken dilerlerse tatlandırıcıyla yapabilirler. Hazırlıklardan sonra tencerenin içine pancardan elde edilen gıda boyasını koyabilirsiniz. Arzu ederseniz dediğimiz gibi bir çay bardağı kadar pancar suyu, vişne suyu ya da uygun bitki çaylarından içine ilave edebilirsiniz. İsteyenler elma tatlısını renksiz de hazırlayabilir. Bunun için tercihi size bırakıyoruz. Tatlınızın içerisine çubuk tarçını da atabilirsiniz. Bu elma tatlısına son derece yakışan bir baharattır.

Şimdi ocağın altını açın ve malzemelerin kaynamasını sağlayın. Malzemeler kaynadıktan sonra, ateşin altını biraz kısın. Bunu yaparken sıkça malzemenin pişmesini sürekli kontrol edin. Çünkü elma çok hızlı bir şekilde pişer. Kontrol ederken tencereden kepçeyle suyundan alıp, elmaların üzerine gezdirmelisiniz. Böyle yaparsanız elmaların renkleri daha iyi kızarır. Elmalar piştikten sonra, bunları uygun bir servis tabağının içine koyun. Vermiş olduğumuz iç malzemelerin hepsini birlikte karıştırın. Daha sonra iç malzemeyi elmaların her birine doldurun. Bunu elmaların içine koyduktan sonra, isterseniz suyundan bir yemek kaşığı alarak her elmanın içine dökebilirsiniz. Şimdi sıra sos malzemelerini bir tencerede pişirmeye geldi. Malzemeleri karıştırıp pişirince, sıcak olarak elmaların üstüne gezdirin. Tatlının en son aşamasında elmaların üstüne hazırladığınız krem şantiyi ya da kaymağı koyun. Sunumunuz sırasında isterseniz elmaların üzerine bir tane yaprak taze nane koyun. Elma tatlınızı artık sevdiklerinizin beğenisine sunabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın