Elma çayının faydaları nedir?

Elma çayının içeriğinde bulunan yararlı maddeler insan sağlığı için oldukça faydalıdır. İçeriğinde A, B ve C vitaminleri olan, pektin ve organik asitler yönünden zengin olan oldukça besleyici, sindirime yardımcı ve iştah açıcı etkileri olan bitkisel bir çaydır. Bilinen hiçbir yan etkisi bulunmayan elma çayı günde 2-3 fincan içilebilir. Elma çayını ister şekerle, ister balla tatlandırarak içebilirsiniz.

Elma çayı nasıl hazırlanır?

İki tane elmanın kabuklarını bıçakla bir parmak eninde soyun. Yani elmanın kabuklarını etli olarak çıkarın. Demliğin içine

elma çayı

soyduğunuz kabukları koyun. Bunun içine iki parça çubuk tarçın atın. Suyunu ilave ederek çayı kaynatın. Kaynatılan çayı ister şeker veya bal ilave edip, isterseniz sade bir biçimde içebilirsiniz. Elma çayını hazırlarken içine az miktarda ceviz koyulabilir. Elma çayı içimi zevkli olan bitkisel bir çaydır.

Elma çayının faydaları nedir?

  • Elma çayıyla öksürük tedavisi: Öksürük boğazınızda çok fazla hasar yapan etkili bir rahatsızlıktır. İçilen ılık bir elma çayı boğazdaki tahribatın giderilmesine yardımcı olur. Öksürüğün kronik hale gelmesi ya da şiddetli bir üşütmeden oluşmaması durumunda, elma çayı öksürüğün kesilmesine faydalı olacaktır.
  • Elma çayıyla kilo verme: Zayıflamayı düşünenler için özellikle elma çayı önerilir. Bunun nedeni elmanın içeriğinde olan zayıflamaya yardımcı olacak ve metabolizmanın hızlandırılmasını sağlayacak maddeler içermesidir. Uzmanlar zayıflamayı isteyen kişilere tamamen doğal bir bitkisel ürün olduğu için elma çayı önermektedir. Zayıflama sırasında kullanılacak kimyasal ilaçlar böbrek ve karaciğer gibi organlarda hasara sebep olabileceğinden, doğal ürün olan elma çayı güvenle içilebilir. Elma çayının herhangi bir yan etkisi olmadığından, düzenli yapılacak sporla beraber insanların kilo vermesinde yardımcı olur.
  • Elma çayı ile ağız sağlığını koruma: Ağız sağlığınız için hem taze olarak elmayı, hem de elma çayını kullanmak son derece faydalıdır. Elmanın içeriğinde olan onarıcı vitaminler nedeniyle diş etleri beslenir ve ağız içinde oluşan yaralar tedavi edilebilir. Diğer bitkisel çaylara göre ağzınızda bıraktığı hoş koku elma çayının içimini teşvik edicidir. Elmayı çiğ olarak bile tüketmek dişlerin temizlenmesine ve diş etlerine yapılacak masaj için tavsiye edilmektedir.

Bir Cevap Yazın