Eliptik bisiklet faydalı bir alet midir?

eliptik bisikletEliptik bisiklet son yıllarda spor salonlarında, evlerde kullanılan spor aletlerinin başında gelmeye başlamıştır. Artık koşu bandı gibi spor amaçlı kullanılan aletler gibi yaygın bir kullanımı vardır. Aynı zamanda eliptik bisiklet kullanıcılarına koşu bandından daha fazla yarar sağlamaktadır. Oldukça faydalı bir kardiyo aleti sayılan eliptik bisiklet, hem fazla yer kaplamayan hacmiyle, hem de ayakta ve oturarak kullanıma uygun olması nedeniyle oldukça pratik bir kullanıma sahiptir. İki pedala sahip olan eliptik bisiklet, ağırlığa ve belli zorluk seviyelerine sahiptir. Bunun ayarı kolay bir şekilde yapılmaktadır. Aynı eliptik yörünge mantığıyla çalışan aleti kullanmakta oldukça keyiflidir. Hem bisiklet şeklinde kullanılabilir, hem de step aleti gibi üstüne çıkılarak eliptik hareket edilebilen sistemleri bulunmaktadır.

Aletin ilk bakışta bacakları ve iç tarafları çalıştırıyormuş gibi bir izlenimi olsa da, tüm vücudun çalışmasını sağlayan bir sistemi bulunmaktadır. Bu nedenle eliptik bisiklet koşma sporundan daha faydalı etkiler yapmaktadır. Bacaklar koşma yapılırken ki durumdan daha fazla açılmakta ve bel ile karın bölgesi daha fazla hareket etmektedir. Bisikletin tutunma yerleri olduğundan, bunların elle tutulması nedeniyle bacaklarla birlikte kollarda hareket halinde olmaktadır. Bu yüzdene eliptik bisiklet çalışıldığında vücut daha fazla kalori yakmakta ve efor harcamaktadır.

Gündelik olarak düzenli şekilde yapılan sporun faydalarını hiç kimse inkâr edemez. Her geçen gün spora yönelenler, spor salonlarında çalışmaya başlayanlar sürekli artmaktadır. Eliptik bisiklette herkesin rağbet ettiği aletlerin içerisinde yer almaktadır. Bu aletle günde fazla zamanınızı almayacak şekilde çalışmanız,  vücudunuzun sağlıklı olmasını sağlar. Siz bedeninize iyi bakarsanız, bunun karşılığını mutlaka alırsınız.

Eliptik bisikletin zararları olur mu?

Eliptik bisiklet çok faydalı bir alet olmasına rağmen, uzun süre yapılması tavsiye edilmez. Her şeyin fazlası zararlı olarak kabul edildiğinden, bunun fazla yapılması da zararlı etkiler yapabilir. Böyle kardiyo aletleri vücutların yağ yakmasından ziyade, kas yapmaya ve kasların kalınlaşmasına neden olabilir. Belde ve sırtta ağrılara neden olabilir. Bu nedenle günlük çalışmaya fazla abartmadan, belirli zamanlarda yapılması daha faydalı etkilere neden olacaktır.

Eliptik bisiklet bütün vücudun çalışmasına faydalı olduğundan, buna alışma süreci biraz zorlu geçebilir. İlk anda vücutta ağrılar meydana gelebilir. Aslında bu eliptik bisikletten değil, vücudun hamlığı denilen olaydan kaynaklanır. Düzenli şekilde çalışmalara devam edilirse, vücut zorlanmadan çalışmalar az miktardan yavaşça arttırılarak yapılırsa, arada vücudu soğutma için kısa molalar verilirse, bu ağrıların kısa sürede geçtiği görülebilir. Bu süreç içinde hem eliptik bisikletin faydalı etkileri görülmeye başlar. Bacaklarda ve popo bölgesinde sıkılaşma meydana gelir.

Fazla kiloları olan ve zayıflamayı düşünenler, aynı zamanda formlarını korumayı isteyenler eliptik bisikleti düzenli olarak kullanmalıdır. Hem keyifli bir şekilde spor yapmanın zevkini yaşayabilir, hem de sağlıklı yaşamanın nasıl olacağını görebilirsiniz. Spor doğru yapıldığı sürece her zaman faydalı etkilerini gösterecektir.

Bir Cevap Yazın