Elektrikli süpürge alırken nelere dikkat edilmelidir?

Elektrik süpürgelerin çalışma sistemleri birbirinden farklı olup toz torbalı, su filtreli ve siklon sistemli olmak üzere üç türü bulunmaktadır. Her modelin avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Bundan dolayı elektrik süpürgesi almadan önce önceliklerimizi ve amacımızı iyi belirlemelisiniz.
elektrikli-supurge-sulu-sistem
Elektrikli süpürgeler ev temizliği denildiği zaman aklımıza gelen ilk ürün olup her evin olmazsa olmaz bir ürünüdür. Ancak yalnızca süpürgeye, temizlik aleti olarak bakılmamalıdır. Evin hemen her bölgesini tozdan arındırdığı gibi alerjik reaksiyon meydana getirebilecek her şeyi temizlemektedir. Alınan süpürgede ilk olarak çekiş gücünün performansına bakılır. Ve tabi ki çok uzun süre kullanılabilmesi istenir.

Astım ve alerji sorunu olanların dikkat etmesi gereken husus hepa 13 – hepa 14 filtreli toz torbalı süpürge veya kaliteli bir siklonik elektrikli süpürge almaktır. Filtresinin iyi olması zorunludur. Emiş gücü yüksek bir süpürge olmak bayanlar için her zaman temzilikte büyük yarar sağlamaktadır. Derinlemesine yapılacak olan temizlikle için emiş gücü mutlaka yüksek olmalıdır.

Sürekli elektrik süpürgesi almak zorunda kalmak istemeyenler mutlaka bildik markaların kaliteli süpürgelerini tercih edilmelidir. Kaliteli bir siklonik süpürge bu açıdan bakıldığında doğru bir tercih sayılabilir.
Elektrikli süpürge tipi yatık veya dik elektrikli süpürge olsun emici fırçanın dizaynı tozu çekmede son derece önemlidir. IEC Avrupa test standartı ile ölçülen yüksek performanstaki toz tutma oranı elektrikli süpürgesinde daya iyi bir performans anlamına gelmektedir.

Bilinmedik ve tanınmadık markalardan uzak durunuz. Risk almak istemiyorsanız tabi. Marka süpürgeler hem teknik servis açısından büyük avantaj sağlamaktadır ve hem de kalite açısından daha doğru bir tercih sayılabilir. Ayrıca tanınmış markalar müşterisini garanti konusunda büyük güvenceler vermektedir. Genelde garanti süreleri çok daha uzundur.

Elektrik süpürgesi tıpkı diğer elektrikli mutfak aletleri gibi kullanıcının bizzat çalıştırıp hareket ettirdiği bir cihazdır. Bundan dolayı sağlamlığı süpürge için büyük önem arz etmektedir. Bu konuda ürünü mağazada yüzeysel inceleme dışında iki husus daha iyi bilgi verir. Birincisi ürünün garanti süresi, ikincisi kullanıcı yorumlarıdır. Deneyimlerden faydalanmak müşteri için çok daha uygun tercihte bulunma imkanı sağlamaktadır.

Bazı elektrik süpürgeleri başkalarını rahatsız edebilecek düzeyde yüksek ses çıkarmaktadır. Bundan dolayı süpürge alırken mutlaka sessiz çalışıp çalışmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca torbasız haznesinin bulunması ve sağa sola devrilmeden düzgün bir şekilde takip edebilmesi de önemlidir.

Süpürgenin emiş gücü ve motor gücü en çok karıştırılan konudur. Genel olarak elektrikli süpürgelerin üzerinde bulunan etiketlerde 1800-2000 Watt gibi ibareler bulunur. 2000 Watt yazısı emiş gücünü değil elektrikli süpürgenin içerisinde bulunan motor gücünü göstermektedir. 2000 Watt’ lık bir motor 350 Watt emiş gücüne tekabül etmektedir. Yani süpürge alırken satıcıdan mutlaka emiş gücü sorulmalıdır.

Bakımının kolay ve hijyenik bir elektrikli süpürge istiyorsanız toz torbalı ürünler tercihin etmeniz daha doğru olacaktır. Toz torbası dolduğu zaman kolayca yerinden çıkartılarak, yenisi takabilirsiniz. Eğer ki toz torbasıyla uğraşmak yorucu geliyorsa toz torbasız olmayan ürünler seçmelisiniz.
Her şeyden önce elektrik süpürgesi de bir makine olduğundan dolayı diğer elektrikli cihazlar gibi arıza yapabilir. Önemli olan doğru elektrik süpürgesini en uygun fiyata almaktır.

Elektrikli süpürgelerde kullanılan filtre tipleri mikro ve hepa filtrelerdir. Mikro filtreler genel olarak bütün süpürgelerde bulunmaktadır. Genel kullanımda daha idealdir, bazıları yıkanabilirler bazıları ile değiştirilmelidirler. Hepa filtreler ise küçük tozları ve polen partiküllerini yakalayıp hapsederler, eğer bu partiküller hepa filtreler ile tutulmazlarsa havada dolaşacaklar, bu da hepa filtreleri bilhassa alerji ve astım hastaları için daha önemli kılar.

Bir Cevap Yazın