E vitamininin faydaları nelerdir?

e vitaminiVücudumuzun genel sağlığını koruması için ihtiyacı olan vitaminlerin arasında bulunan E vitaminin faydaları arasından en önemlisi, bağışıklık sistemini desteklemesidir. Antioksidan etkisinin bulunması nedeniyle, vücutta bakterilerle mücadele edilmesinde önemli bir yeri vardır. E vitaminin hakkında çok sayıda deney yapılmış ve bu deneylerde elde edilen bulgular önemli sonuçlara ulaşılmasını sağlamıştır. Bu deneyler sırasında aylarca E vitaminin içeriğinde bulunmadığı bir beslenme programıyla beslenen dişi farelerin zamanla fetüs emilimi nedeniyle doğurganlıklarını kaybettiği görülmüştür.

E vitamininin faydaları vücutta üreme organlarının çalışma düzeninde, kas işlevlerinde ve sinir sisteminde oldukça önemli bir yer tutar. Ayrıca bu vitaminin özelliği yağda çözünebilmesidir. Birbiriyle bağlantılı olan sekiz molekülün bağlanmasıyla oluşur. Dolaşım sisteminden başka, cinsiyet hormonlarının gelişimine yardımcı olmaktadır. Vücudumuzun ihtiyacı olan A vitaminini yeteri kadar almasına yardımcı olmalıyız.

E vitamininin vücudumuza faydaları nelerdir?

  • Cildin mükemmel görünümü, saçların ve göz sağlığının olmazsa olmazı denebilecek bir vitamindir. Sağlıklı bir cilt yapısı için E vitamini oldukça önemlidir.
  • E vitamini insanları kansere karşı koruyucu etki yapar.
  • Yağların sindirilmesi ve parçalanmasında etkisi bulunmaktadır
  • Toksinlerin, radyasyon ve ağır metallerin vücutta yol açtığı zararları telafi eder.
  • Göz hastalıklarına karşı direnç kazanılmasını sağlar
  • Yaşlanmayı geciktirir ve yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan etkilerin azaltması E vitaminin önemli bir özelliğidir. Yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan lekeleri ve yine yaşlanmayla gelişen hafıza kayıplarını önleyicidir.
  • Kılcal damarları genişletip kalp ve damar sağlığının uzun yıllar boyu olumlu yönde etkiler.
  • Vücudun dolaşım sistemi içindeki hücreleri yenileyici etkisi bulunur
  • Günümüzde kesin tedavisi olmayan Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların, E vitamini sayesinde etkisi yavaşlatılabilir.
  • Vücudun en küçük yapı taşı olan hücrelerin hücre zarını güçlendirici etki yapar

Vücutta önemli bir yeri olan E vitamini eksikliğinde ne yapılabilir?

E vitaminin eksikliğinde erken yorulma, göz sorunları, kansızlık gibi genel sağlık sorunları oluşmaya başlar. E vitamini eksikliği ayrıca bazı böbrek sorunlarının oluşmasına neden olur. Ayrıca bedenin normal gelişmesini olumsuz yönde etkiler. E vitamini vücutta fazla oranda eksik olduğunda, kanser gelişme riskini artırır ve üreme hormonlarında bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir.

E vitamini buğdaydan elde edilen ürünlerden, lahana, süt ve süt ürünleri, mısır özü, ayçiçeği yağı, soya fasulyesi, kırmızı et, maydanoz, tere, ıspanak, mısır, arı sütü, zeytinyağı, kabak, patates, yumurta sarısı, domates, ceviz, mango, kivi ve yeşil yapraklı bitkilerde bol miktarda bulunmaktadır. Ekmek ne kadar esmer undan yapılırsa, içeriğinde o kadar çok E vitamini barındırır.

Bir Cevap Yazın