E-fatura Nedir?

e-faturaİnternetin hızla gelişmesiyle birlikte, neredeyse her insanın elinin altında internet vardır. Artık her şeyimizi internetten yapmaktayız. Yerimizden kalkmadan giyeceklerimizi alıp, yerimizden kıpırdamadan yiyecek siparişi verebiliyoruz, yerimizden kalkmadan faturalarımızı, vergilerimizi ödeyebiliyoruz.

Ağaçların kesilmemesi adına, kağıtların israf olmaması için, bir çok tüketici elektronik faturaya geçti. Telefon faturası, elektrik faturası, doğalgaz faturası, su faturası vb.. belirlemiş olduğumuz elektronik posta hesabımıza gönderilmektedir.

Mektup zarfı içerisinde evimize postalanan faturalardan hiçbir farkı yoktur.  Elektronik faturaların kağıt faturalarla aynı hukuki niteliklere sahiptir.

Bazı işletmeler zorunlu olarak kullanması gerekmektedir.  Kâğıda basılı faturaların hazırlanma süreçleri 1 haftayı bulurken, elektronik faturalar ise 1 dakika içerisinde hazır olmuş olur.

Kağıt faturalar posta yoluyla iletildiği için gecikme yaşanırken, elektronik faturalarda gecikme yaşanmadan, sadece bir tık ile elektronik posta adresinize hemen gelmiş oluyor.

Elektronik faturalarınızı saklayıp arşivlemek çok kolay olacaktır. Fakat kâğıda basılı faturalar bir süre sonra, yazıların solmasından ötürü atmak durumunda kalınıyordu.

Elektronik fatura sayesinde 780 ton kağıt masrafı ortadan kalkmıştır.  Bu dayılda 2900 ağacın kesilmemesi demek oluyor.

Bir Cevap Yazın