Düşük tansiyon nedir?

Tansiyon iniş çıkışları herkesin başına gelebilecek sorunlar arasında yer alır. Sağlıklı bir insanın kan basıncı yani tansiyonu ortalama olarak 130/80 mmHg civarında olmalıdır. Kalbin kasılması sırasında, kanı vücuda göndermesi anındaki kan basıncı büyük tansiyon olarak, vücutta bulunan kanın tekrar kalbe dönmesi sırasındaki kan basıncı da küçük tansiyon olarak adlandırılır. Büyük tansiyon oranının 100 mmHg altına düşmesi halinde, düşük tansiyon sorunu gündeme gelir. Kalbin yeteri kadar kan pompalayamadığını anlatan bu olayda, beynin ihtiyacı olan oksijen, dokuların ihtiyacı olan kan yerine ulaşamaz. Bazı olaylarda kişilerde şuur kaybının da yaşanması görülür. Düşük tansiyonu kişiler sürekli olarak yaşıyorsa, bu olayın üzerinde önemle durulması gereklidir. Bu durum bir rahatsızlığın göstergesidir. Bazı durumlarda hiç belirti vermeden ilerleyen tansiyon düşüklüğü, bazı durumlarda ise tehlikeli olabilecek sonuçlara sebep olabilir. Halsizlik ve güçsüzlük hissedilmesi, kulak çınlaması olması ve baş dönmesi gibi belirtiler yaşanması ile görülen tansiyon düşmesi, hayatı olumsuz olarak etkileyebilir. Oturduğunuz yerden ayağa kalkmak istediğinizde,  eğer baş dönmesi yaşıyorsanız, mutlaka doktora giderek, tansiyonunuz için tetkikler yaptırmalısınız. Her ne kadar toplumda tansiyonu düşük olan insanlar için yaşam süresi daha uzun olur denilse bile, vücudun dengesini bozmamaya dikkat etmeliyiz.

düşük tansiyon

Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen davranışlar nedir?

  • Bu problemin giderilmesi için öncelikle sodyum alımını arttırmak olacaktır. Kişiler alınacak tuz oranını arttırmalıdır.
  • B12 vitamini ve folik asit yönünden zengin olan beslenme koşulları yaratılmalıdır. Beslenmede et, yumurta, süt ve süt ürünleri, börülce, ıspanak ve karaciğer tüketimini arttırmak gerekir.
  • Magnezyum alımına önem verip, kan basıncını ayarlamaya yardımcı olmalıyız. Bunun için ıspanak, soya ve soyalı ürünler, badem gibi kuruyemişler, lahana gibi sebzeleri bolca tüketmeye çalışmalıyız.
  • Karbonhidrat tüketimine sınır getirmek gerekir.
  • Bütün bunların dışında günlük su tüketimine de dikkat etmek gerekir. Her gün en az 6 bardak su içmeye dikkat etmek, düşük tansiyon tedavisi için önemlidir.

Düşük tansiyon sorunlarına karşı kullanılacak bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. Tansiyonun istendiği gibi dengede tutulması, beslenmenin doğru ve düzenli olarak yapılması ile doğru orantılıdır. Stresten uzak durmaya çalışmak, her şey de olduğu gibi bu rahatsızlığın ortadan kaldırılmasında önemli bir role sahiptir. Tansiyonu yükseltmek ve normal seviyesine getirmek için, önerilebileceğimiz şifalı bitkiler arasında biberiye ilk sırada yer alır. Isırgan otu, tarçın ve mersin yaprağı ile hazırlanan bitkisel çay tansiyonu bir miktar yükseltmenize yardımcı olur. Bununla beraber bir uzmanın yardımını almak gerekir. Çünkü birçok bitkinin tansiyon düşürücü etkisi vardır, bunları öğrenerek bilinçli olarak tüketmekte fayda vardır.

Bir Cevap Yazın