Dünyada en çok söylenen şarkı hangisidir?

Müzik dinlemek her insan için bir tutku haline gelmiştir. Her insanın çok sevdiği ve sürekli söylediği şarkılar vardır ancak tüm insanların en çok söylediği şarkılar düşünüldüğünde kesin bir cevap verilemez. Dünya genelinde en çok söylenen şarkı hakkında her insanın çok farklı tahminleri olmasına rağmen çoğunun aklına doğum günleri akıllarına gelmez. Dünyada en çok söylenen şarkı, “Happy Birthday to You” yani mutlu yıllar sana şarkısıdır.

Bugüne kadar milyonlarca insanın doğum gününde “mutlu yıllar sana” şarkısı genellikle pasta kesimi esnasında söylenmiştir ve gelecekte de söylenmeye devam edilecektir. Yapılan araştırmalar; doğum gününü kutlamalarının planlı ya da sürpriz olması fark etmeksizin, yaklaşık olarak yarısında mutlu yıllar sana şarkısının söylendiğini ortaya çıkartmıştır. Çoğu insan mutlu yıllar sana doğum günü tebriğini bir şarkı olarak kabul etmeyebilir ancak bu şarkı, telif hakkı alınmış ve gerçekten şarkı olarak kabul edilen bir müzik parçasıdır.

Amerika’da Mildred Hill ve Patty Hill isimli iki kız kardeş tarafından 1893 yılında anaokulu çocukları için yazılan bir kitapta yer alan bu şarkının orjinal adı; “Good Morning to All” yani herkese günaydın şeklindedir. Daha sonra çok tutulan bu şarkının sözleri “mutlu yıllar sana” olarak değiştirilmiştir ve doğum günlerinde söylenmesi bir adet haline gelmiştir. Daha Summy Birchard tarafından bu şarkının ticari değeri olduğu anlaşılmıştır ve telif hakkı kurumuna başvuruda bulunulmuştur.

1935 yılında Warner&Chappel l isimli firma tarafından telif hakkı alınan “mutlu yıllar sana” şarkısı, resmi olarak bir müzik parçası kimliği kazanmıştır. Günümüzde “mutlu yıllar sana” şarkısının telif hakkı hala Warner&Chappel firmasındadır ve her türlü ticari kullanım için bu firmaya telif ödenmesi gerekir. Guinnes Rekorlar Kitabı 1983 yılında; “Happy Birthday to You” şarkısını, tüm dünyada en çok bilinen ve söylenen şarkı olarak tescillemiştir.

Bir Cevap Yazın