Dünya kadınlar günü nedir?

kadinlar gunuHer yıl 8 Mart günü, tüm dünyada “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanır. Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanınmış, uluslararası geçerliliği olan bir gündür.  “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” ismi ile de anılır.

Dünya Kadınlar Gününün, 8 Mart olarak belirlenmesinin altında yatan, tarihi ve trajik olay ise şu şekildedir: 8 Mart 1957 tarihinde; Amerika’da, New York’ta, 40 bin civarında tekstil işçisi kadın, greve başladılar. Grevin amacı tekstil fabrikasında geçerli olan çalışma koşullarının iyileştirilmesi idi. Geniş yankı bulan bu greve polis tarafından müdahale edildi. Müdahale kapsamında; farbrika önüne çıkışı engellemek adına barikat kuruldu. İşçiler de fabrikaya kilitlendi. Daha sonra fabrikada çıkan yangında, kadın işçiler kilitli kapı ve barikat nedeniyle kaçamayıp, yangının kurbanı oldular. 129 kadın bu acı olayda vefat etmiştir. Tamamı kadın olan bu işçilerin başına gelen olay ve olayın acı sonu; çok büyük tepki almış; bu günün bu acı olayın unutulmaması, kadınların daha iyi çalışma koşullarına sahip olma haklarının savunulması ve hatırlatılması, emekçi kadınların emeklerinin karşılıklarını alma isteklerine yönelik seslerinin duyulması için temsili bir gün olarak her yıl kutlanmasına karar verilmiştir.

Bu kararın alınması olaydan çok sonra 26-27 Ağustos 1910 tarihinde; Kopenhag’da gerçekleştirilen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında Almanya Sosyal Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin’in bu yöndeki önerisini kabulu ile alınmıştır. Aslında alınan bu ilk karar gün olarak net bir belirleme yapılmamıştır. Bahar aylarında herhangi bir gün şeklinde başlayan uygulamanın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü şeklinde netleşmesi 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında olmuştur. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ismi ile o tarihten itibaren kutlanmaya başlamıştır. Türkiye’de de 8 Mart’ın Kadınlar Günü olarak kutlanması 1921 yılı ile başlamıştır. Her geçen yıl daha yoğun programlı kutlamalar şeklinde uygulama devam ettirilmektedir.

Bir Cevap Yazın