Dunning Kruger ne ifade etmektedir?

Herkesin hayatında yeteneksiz bir arkdaşı vardır. Aslında yeteneksizlik diye bir durum yok. İnsan ancak kendisini sınırlayabilir. Sadece yeteneksiz olarak adlandırabileceğimiz insanlar, ya hastalıklıdırlar ya da sorunları vardır. Bu sorunların bazıları giderilebilir, bazıları ise giderilemez. Kişi normal bir sağlığa sahipse, ama yeteneksiz olduğunu düşünüyorsa bu durum, ruhsal bir takım takıntılardan ileri gelir ve aşılması mümkündür. Ancak kişinin yeteneksiz veya atıl oluşu, bedensel ve aynı zamanda zihinsel yeteneksizliğinden dolayıysa, bu durumun ortadan kaldırılması güçtür. Bu tür kişilerde toplumda yeteneksiz olarak ifade dunning-kruger-etkisi-nedir--4532570bulmazlar.

Ancak Dunning Kruger etkisi içerisinde yaşayan insanın durumu çok farklıdır. Kişi kendisine verilen her işi mahvetmeyi çok iyi başarır. Yeteneksizdir. Ama yeteneksiz olduğunu asla kabul etmemektedir. Bu tür bir kişilik bozukluğunun sebebi, zihinsel bozukluklardan dolayı olabileceği de ifade edilir. Kişinin anlama kabiliyetinin akamete uğraması, birçok işe girebileceğini sanması, ancak her işi başarısız bir şekilde sürdürmesine rağmen kendisini başarılı addetmesi, normal bir durum değil, anormal bir durum olarak karşılanır.

Normal bir insan elbette mücadele eder. Kendisi yaptığı iş sonucunda bir olumsuzluk yaşandığında elbette ki pes etmeden yoluna devam eder. Ancak buradaki ince fark, normal insanın yaptığı işte bir yanlışlık olduğunu kabul ederek düzeltmek için yola çıkmasıdır. Hastalıklı durumda ise, asla bir kabul söz konusu olmadığından tamamen zararlı bir kişiliği ifade etmektedir.

Bu kişiler sosyal olamazlar, her zaman ortalığa çıkarlar ama kişinin ne olduğu belli olduğundan daha sonralarda yalnız kalabilirler. Ama onlar için bunun bir önemi yoktur. İdrak konusunda sorunları olan dunning kruger hastalığı, tedavisi mümkün olabilen bir durumdur.  Ortaya asıl başarılı insanlar çıkmazsa, meydana başarısız kişiliklerin alacağı kesindir.

Bir Cevap Yazın