Dövmenin zararları nelerdir?

Herhalde zamanın en büyük rahatsızlıklarından biriside dövme yaptırmak. İnsan kendisini çekici kılmak için vücudunun belli yerlerine neden dövme yaptırır ki? Ya kendisini beğenmiyordur ya da kendisini ilan yapıştırılan bir panoya benzetiyordur. Neyse ki bu dövme işinin zararlı olduğunu açıklayan bir doktor çıktı. Herkesçe aslında bunun zarralı olduğu belki biliniyor ama, bu konuda bir bilincin oluşturulamamış olması, hale dövmecilerin sokak yanları seyyar olarak bu işi yapabilmelerinden dovme-modellerianlayabiliyoruz.

Zararları…

Ölümcül bir takım hastalıklara yol açtığı ifade edilen dövmenin yapılması için kullanılan malzemelerde birçok risk insan için var. Bu dövmenin meydana gelmesi için kullanılan kalem üzerindeki kimyasallar, arabaların boylarında bulunan kimyasal maddelerle aynı. Bu kimyasallar ise, insan vücuduna aksettirildiğinde, tümor oluşumlarından AIDS hastalıkları, kanser ve hepatite kadar riskli hastalıklara yol açabiliyor.

Bu dövme işlemi deri altına yapılıyor. Bir takım aletlerle sokak kenarlarında bile yapılmaya başlanılan bu dövme işlemi, deri altına enjekte edilen bazı kimyasal maddelerin yol açacağı ölümcül hastalıklara bir sebep olması yetmiyormuş gibi, tıbbi malzemelerle derialtına işlem yapılmaması da, bazı mikropların kana doğrudan bulaşarak, enfeksiyon  hastalıkların oluşumuna sebep oluyor. Çünkü bu işlemin yapılmasında kullanılan aletler steril değil ve mikroplu. Buda kana doğrudan mikropların bulaşması demek.

Zaten bu iğnelerin birkaç kişide değiştirilmeden kullanılması söz konusuysa, o zaman AIDS dediğimiz hastalık söz konusu kişiye bulaşabilir. Çünkü dövme yaptıran bir kişide eğer bu hastalık virüsü mevcutsa, iğneye bulaşacak. Aynı iğne farlı bir kişide kullanılırsa, hastalık ikinci bir kişiye bulaşmış olacak.

Dövme yaptırmadan önce düşünmelisiniz. Vücudunuzda zorlu ve baya bir ücret ödeyerek ancak sildirebileceğiniz bu dövmeleri, asla vücudunuzda kalıcı olarak yaptırmayın. Bana kalırsa hiçbir şekide vücuda bu tür şekillerin yapılması doğru değil.

3 thoughts on “Dövmenin zararları nelerdir?

 • 09 Ağustos 2014 tarihinde, saat 11:41
  Permalink

  dövme acısı varmı

  Yanıtla
 • 09 Ağustos 2014 tarihinde, saat 11:40
  Permalink

  dövme çok güzel

  Yanıtla
 • 25 Mayıs 2014 tarihinde, saat 11:30
  Permalink

  teşekkürler yazı için, yalnız iğnelerin kişiden kişiye kullanılması ne kadar doğru diye düşündüm bir an. Steril olmayan şırınga veya iğnelerin kullanılması imkansız bir şey şimdiki zamanda
  Yoksa hepatitler, AIDS Türkiye’yi başına alır giderdi ))

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: