Doğumdan sonra saç dökülmesi neden olur?

saç dökülmesiDoğumdan sonra olan saç dökülmesi, gebelik döneminden çıkan kadınların ortak bir sorunudur. Gebelik süreci farklı zorluklarının yanı sıra faydalı etkilere de sahiptir. Bu dönemde kadınların cildinin daha parlak, saçlarının daha önce olmadığı kadar gür ve sağlıklı bir göründüğü izlenir. Buna sebep olan anne karnında olan bebeğin gelişiminin sağlanması için artan kan hacmi ve hamilelik döneminde değişen hormonlardır. Bebeğin doğmasıyla birlikte, gebeliğin bu faydalı etkileri yerini bazı zorluklara bırakmaktadır. Doğum yapmış olan kadınlarda dikkat çekecek kadar fazla saç dökülmesi başlar.

Doğumdan sonra saç dökülmesi neden olur?

Hamilelik sürecinde kadınlardaki östrojen hormonunda olan artış nedeniyle, bu dönemde saçlarda büyüme ve gürleşme süreci meydana gelir. Bu nedenle gebelik süresinde saçlardaki dökülme en az seviyede olmaktadır. Saçların dökülme süreci doğumdan sonraya ertelenir. Saçın yapısı devamlı olarak kendini yenileyen bir özelliğe sahiptir. Saçların cansızları bir yandan dökülürken, diğer taraftan yeni saçlar çıkmaya başlar. Gebelik dönemindeki östrojen hormonunun etkisiyle saç dökülmesi doğumdan sonraya ertelenir. Gebelik bitince yaklaşık olarak 2-6 ay sonra yani östrojen hormonunun seviyesi normal değerlerine düştüğünde, saçlar normalde olması gerektiği gibi dökülme dönemine girer. Uzun bir süre dökülmeyen saçlar gözle görülüp, fark edilecek kadar  dökülmeye başlar. Doğum sonrasında kadınların emzirme, bebeğiyle ilgilenme, uykusuzluk gibi bazı etkiler yüzünden aşırı stresli bir dönem yaşanmaktadır. Bunlar da saç dökülmesi açısından olumsuz etki yapar. Bu nedenlerde dolayı saç dökülmesi bu dönemde normal kabul edilir.

Doğumdan sonra olan saç dökülmeleri geçer mi?

Doğum sonrasındaki dönem saçların yenilenme süreci kabul edilmelidir. Bu dönemdeki saç dökülmeleri geçici olduğu için, kadınlar açısından kalıcı bir saç kaybı oluşmaz. Dökülen saç hangi miktarda olursa olsun, bunlar daha sonradan yeniden geri kazanılır. Fakat bu dönemde düzensiz beslenmek, uykusuzluk, stresli bir yaşam sürülmesi halinde saçların yenilenmesi biraz uzayabilir. Ayrıca bu dönemde saç derisiyle de özel olarak ilgilenmek gerekir. Uygun olan saç bakım ürünleri kullanıp, saç derisinin nemli olması sağlanmalıdır. Saçın yağlı olmaması, sıkça yıkanması, kepek sorunu olursa uygun şampuanlar kullanılmalıdır.

Doğumdan sonraki saç dökülmesi tedavi edilir mi?

Bu türde olan saç dökülmelerine tedavi uygulamaya gerek yoktur. Dökülen saçlar bir süre sonra yerine gelecektir. Bu süre normal olarak doğumla birlikte yaklaşık bir yıl içinde tamamlanır. Saç dökülmesi de, bundan sonra olması gerektiği sıklığa iner. Ancak doğumdan önceki dönemde saçları dökülen kadınlarda, bu sorun doğumdan sonra daha tetikleyici olabilir. Bu nedenle önceden aynı sorunu yaşayanlar, doğum sonrasında bir yıllık yenilenme süresinde bazı tedbirler almalıdır. Özellikle saç dökülmesine sebep olacak etkenlerin varlığı araştırılmalıdır. Bunu yapmak için bir kan testi uygulanabilir. Bunun dışında alınacak önlemler arasında ise;

  • Düzenli ve dengeli bir beslenmek
  • Gıdaların tercihinde protein bakımından zengin et, balık, peynir, yumurta ve yoğurt gibi yiyecekler seçilmeli.
  • Saç derisinin temiz tutulmalıdır
  • Saç gelişiminin hızlanması için, saç derisine sürülen bakım losyonları kullanılmalı
  • Stresi atmak için aktiviteler yapılmalıdır. Bunlar hafif egzersizler, yoga ve yürüyüş gibi etkinlikler arasından olabilir.
  • Güneş ışınlarından faydalanıp, bol miktarda D vitamini alınmalı.
  • Saçlarında kepek sorunu olanlar, buna uygun olacak şampuan kullanmalıdır.

Bir Cevap Yazın