Doğum kontrol haplarının kilo aldırma etkisi olur mu?

doğum kontrolDoğum kontrol hapı kullanan kadınların ya da bunu kullanmayı düşünenlerin düşündüğü en önemli konulardan birisi hapların kilo aldırıp aldırmadığıdır. Doğum kontrol haplarının kullananlarda belirgin şekilde kilo aldırdığını, obezite ya da şişmanlığa yol açtığını tespit eden araştırmalar yoktur. Bu konuda yapılmış bazı araştırmalarda ise, kilo aldırmadığını gösteren belirtiler elde edilmiştir.

Doğum kontrol haplarının içinde bazı hormonlar bulunmaktadır. Bu hormonlar yüzünden vücutta hafif bir şekilde su tutulumuna neden olurlar. Bu etki ise ancak yılda birkaç kilo artışı şeklinde kendini gösterir. Bunun dışında kullanılan doğum kontrol haplarının belirgin şekilde ayda bir kaç kilo, yılda ise beş on kilo aldıracak kilo etkisi olmaz. Bu şekilde belirgim olarak alınan kiloların tek nedeni doğum kontrol hapları değil, başka sebeplerden kaynaklanır. Bunların başında çoğunlukla hareketsiz yaşam tarzı, fazla miktarda ve sağlıksız beslenme koşulları gelir. Fazla miktarda alınan kiloların doğum kontrol haplarıyla bir ilişkisi yoktur. Doğum kontrol haplarının içeriğinde kalori bulunmaz. Bu yüzden doğum kontrol haplarını kullanan kişilerin günlük aldığı kalori miktarında artış olmaz.

Doğum kontrol haplarını üç ya da daha fazla zaman kullananların aldığı kilolar bu hapları kullanmaya bağlanmamalıdır. Bu süreçte alınan kiloların kullanılan haplarla ilgisi yoktur. Bu sorun kişinin genel kilo alması olarak görülmelidir. Çünkü herhangi bir ilaç ve doğum kontrol hapı kullanmayan bir kişide bile geçen 3-5 yıl sonrasında, bazal metabolizmanın zayıflamasıyla birlikte kilo artışı olması normal karşılanır. Bu yüzden yaş ilerledikçe insanların daha sağlıklı beslenmesi gerekir. Aynı zamanda yaşın ilerlemesiyle birlikte, daha fazla hareket etme konusunda özen gösterilmeli ve yapılan hareketlerin arttırılması gerekir.

Sonuçta kadınların kullandığı doğum kontrol hapları hiç bir şekilde kilo almaya ya da kilo vermeye etkili olmaz. İlaçların etkisiyle alınan kilolar en fazla bir ya da iki kilo olacak şekilde alınabilir. Bu etkide suyun az tutulması nedeniyle kaynaklanır. Yani haplara bağlı bir kilo artışı söz konusu olmaz. Bunun dışında kişinin aldığı kiloların altında yatan etkenler mutlaka sağlıksız beslenme ve hareket azlığından kaynaklanır. Sağlıklı beslenme düzeni olmayanların ve egzersiz yapmayan bir kadının doğum kontrol hapı kullanmasa bile kilo alması kaçınılmaz bir sonuçtur.

Bir Cevap Yazın