Doğru vücut dili nasıl kullanılır?

İletişim dendiği  zaman aklımıza sözlü ve sözsüz iletişim geliyor. İnsan hayatının yüzde 60 veya 90 kadarı sözsüz iletişimden meydana geliyor. Bu demek oluyor ki, sözsüz iletişimi iyi kullanmamız gerekiyor. Yoksa, işimizde ve insanlarla olan ilişkimizde pot kırabiliriz. Özellikle girişimciyseniz, doğru bir sözsüz iletişim ortaya koymanız gerekiyor. Bunun için bazı tüyoları bu yazımda sizlere vermek istiyorum.beden25

Pozitif olmak

  1. Sırtınız her zaman dik olsun. Oturduğunuzda ise, bacak bacak üstüne değil de, ayaklarınızı fazla birbirine yakınlaşmadan durmanız gerekir.
  2. Konuşma sırasında ise, her zaman yönünüz konuşmayı yapana dönük olsun. Bu sayede, konuşmaya daha iyi dahil olabilirsiniz.
  3. Eğer etrafınızda gözlemlediğiniz vücut dili kullanan kişilerin taktiklerini yaparsanız, onlarla daha iyi iletişim kurmayı sağlarsınız.
  4. Kollarınızı da bacaklarınız gibi aralıklı tutun. Yani birbirine asla bağlamayın. Bu rahatsız olduğunuz anlamına gelir. Serbest bırakırsanız, daha iyi iletişim kurabilirsiniz.
  5. Konuşurken de ellerinizi ve mimiklerinizi kullanın. Bu davranışı ayrıca insan düşünce yeteneğini geliştirdiğini unutmayın.
  6. El sıkışma işleminizi daha sağlam ve sıkı yapın. Bu şekilde yaptığınızda karşınızdaki insanla daha iyi bir iletişim kurabilirsiniz.
  7. Eğer karşınızdaki kişinin fikirlerini önemsiyor ve onaylıyorsanız, o zaman gülümsemeniz ve hafifçe başınızı sallamanız gerekir.
  8. Konuştuğunuz kişiyle göz teması kurun. O konuşurken gözlerinizi ondan ayırmamak, onu önemsediğinizi ve fikirlerine önem verdiğinizi gösterir.
  9. Konuşma sırasında çok fazla göz kırpma hareki yapmaya kalkışmayın. Bu konuşmadan sıkıldığınız imajını karşı tarafta meydana gelebilir.
  10. Sesinizi takip edin. Çok yüksek sesle konuşmayın. Soru cümlelerine çok fazla yer vererek, cümle sonlarında vurgulamalar yapmayın.

 

 

Bir Cevap Yazın