Doğru makyaj nasıl yapılır?

makyajDoğru makyaj yapmak istiyorsanız şayet;  ilk önce yapılması gereken göz altı morluklarını kapatmak ve sivilceleri yok etmektir. Ten renginin bir ton koyusu bir fondöten kullanılması gerekmektedir. Ve bu fondöten nemli bir süngerle sürülür. Kaşlar ilk önce pudralandıktan sonra, fırçalanır. İlk önce kalemle göz hatları belirginleştirilir, daha sonra bir pamukla silerek hafifletilir. Dudak kalemi ile, dudak hatları belirginleştirilir. Allık sürerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri, geniş bir allık fırçası kullanmaktır. Bu allık fırçası ile ilk önce elmacık kemiklerine,  daha sonra sakaklar ve çeneye sürülür. Naif bir görünüm istiyorsanız, yüzünüzde yapacağınız makyajı, giymiş olduğunuz kıyafetlerle uyumlu renkler kullanmanız gerekmektedir.

Fondöten sürmeden önce mutlaka cildimizi temizlemiş olmamız gerekmektedir. Temizlenmiş cilde nemli bir pamuk yada nemli bir sünger ile sürülmelidir. Makyajlarınızı muhakkak aydınlık bir yerde yapmalısınız. Fondöten sürülürken yüze iyice dağıtılması gerekmektedir. Özellikle saç dipleri ile alnın birleştiği kısımda renk farklılığı olmamalıdır. Fondöten iyice dağıtılmazsa, yüzünüzde pul pul kalır.

Pudra kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta büyük fırça ile sürülmesi gerektiğidir. Yüz teninizin rengine uygun pudralar tercih edilmelidir.

Göz makyajı yaparken çok dikkatli olmalıyız. Toz farlar daha dayanıklı olduğu için, Toz farları tercih etmeliyiz. Temiz bir süngerli çubuk ile sürülmelidir. İlk başta açık renkli far sürüldükten sonra gölge yapılacak koyu renkli far göz kapağının üst kısmına sürülmelidir.  Göz kapaklarını büyük gösterebilmek için, siyah yada koyu kahverengi renkte kalem çekmeniz gerekmektedir. Koyu Renkli bir rimel sürdüğünüz zaman gözler daha iri ve anlamlı görünecektir.

Rimel sürerken, göz çevresini boyamamak için dikkat edilecek en önemli ayrıntı ayna karşısında başınızı biraz kaldırmanızdır. Bu sayede göz çevresine bulaşmasını engellersiniz.

Kaşlar alınırken, tüylerin çıkış noktasına doğru almaya dikkat edilmelidir. Makyaj yapıldıktan sonra, bir fırça yardımıyla kaşlar taranmalıdır. Kaşlarınız seyrek ya da araları açıksa, kaş renginize uygun bir kalem ile dilberini boyadığınızda, kaşlarınızın dolgun görünmesine yardımcı olacaktır.

Allık, yüze sağlıklı bir görünüm kazandırır. Allığın renk tonu, teninize göre seçilmeli ya pembe olmalı yada toprak renginde olmalıdır. Allığı süreceğiniz fırça yumuşak ve uzun tüylü olması gerekmektedir. Allık sürerken dikkat edilmesi gereken en önemli şart allığı çok hafif kullanmalısınız, fırça bastırılmadan değdirilmeli. Gece makyajı yapılırken allık biraz daha fazla sürülmeli ve çok iyi dağıtılması gerekir.

Yüzü aydınlık göstermek için kullanılan pembe renkli fondöten, yüzü gri göstereceği için hatalı bir seçim yapmış oluruz.

Yüzdeki kusurları kapatmak için kullanılan kapatıcılar cildi kurutacağı için kullanımı çok az olmalıdır.

Pudra cildi renklendirmek için kullanılmamalıdır. Pudra cilde kadifemsi bir yumuşaklık sağlar. Bu yüzden pudra seçerken şeffaf pudralar seçmeliyiz.

Yorgunsanız şayet, göz kapaklarına koyu bir renk tercih edilmemeli. Açık renkli farlar kullanılmalıdır.

Asla alt kirpiklere Rimel sürülmemelidir. Alt kirpiklere sürülen rimel örümcek ağı gibi bir görüntü ortaya çıkarır.

Dudakları olgun göstermek için, sürdüğümüz ruj renginden bir ton açık renk kalem sürmek dudakları olgun gösterecektir.

Fondöten sadece yüze uygulanmamalı, boyun kısmına da fondöten uygulanmalıdır. Açık tenli olanlar, koyu renkli bir fondöten kullanmamalıdır.

Bir Cevap Yazın