Doğru bir yönetici olmanın kriterleri nelerdir?

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, uyumlu bir insan olmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Ancak bazen siz ne kadar uyumlu olursanız olun, yöneticiler veya iş arkadaşlarınız uyumsuz olabilirler. Yapılan araştırmalara göre insanların işten çıkmasının öncelikli sebebi, işlerinin yoğunluğu filan değil, yöneticilerin tutumu. Yapılan araştırmadan derlediğimiz kötü ve iyi yöneticilerin karakter özelliklerine bakarak, nasıl bir yönetici olmanız gerektiği hususunda bilgi sahibi olabilirsiniz.Businesspeople Listening to Manager in Meeting

Araştırmadan veriler…

İyi lider ve yöneticiler her zaman revaçta tutulur ve onların etrafında insanlar dolaşmak isterler, iş yapmayı umarlar. Peki ama bu iyi yönetici veya lider dediğimiz insanların özellikleri neler? Yapılan araştırmada insanlar en çok yöneticilerde ekibinin görüşlerine, çalışanların görüşlerine dikkat edenleri seviyorlar ve onlarla iyi çalışılabildiğinden bahsediyorlar. Bunun yanında yöneticiler üzerinde dikkat edilen en az durum ise, şık ve karizma olmaları. Ekibinin ve çalışanların görüşlerini dinleyen ve önem veren kişilik yapısından sonra ikinci önemli olan durum, kişilerin başarılarını gören ve tebrike den yönetici profilinin sevilmiş olmasıdır. Bunları zeki olmaları, işine hakim olmaları, bilgi ve becerilerini paylaşmaları geliyor.

Kötü yöneticiler…

En çok sevilmeyen yönetici tipinin tahmin ettiğiniz gibi, çalışanlarını görmezden gelen tipler olduğu ortaya çıktı. Daha sonra ise, sinirli ve agresif yöneticilerinde sevilmediği ve işten ayrılma sebepleri olduğu anlaşıldı. İşini iyi bilmeyen, bilgi ve deneyimlerini paylaşmayan, bencil tipli yöneticiler, iş yerinde hoşlanılmayan tipler olarak karşımıza çıkıyor.

İyi bir yönetici olmak istiyorsanız, il yapmanız gerekenin ilgi ve alakayı çalışanlarınız üzerinden eksik etmemeniz olacak. Kendinizi iyi yönetebilen, aynı zamanda ekibinizi de iyi bir şekilde organize edebilen bir kişiliğe sahip olmanız gerekiyor. Çalışanlarınızın başarısını görmeniz ve zeki olmanız, iyi bir yöneticilik kariyeri için idealler arasında yer alıyor.

Bir Cevap Yazın