Dmitri Şostakoviç kimdir?

dimitri şostakoviçTam adı Dmitriy Dmitriyevich Shostakovich olan Şostakoviç, dünyaca ünlü Rus bestecidir. Verdiği eserler, günümüzde birçok filmde kullanılarak büyük çapta bir üne kavuşmasına neden olmuştur. Klasik müzik dışında caz ve şarkı bestelerine de imza atmıştır.

Şostakoviç 12 Eylül 1906 tarihinde Rusya’nın St. Petersburg şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası veteriner olan Şostakoviç, annesinin piyanist olması sayesinde çocuk yaşta müzikle tanışmış ve ilk derslerini annesinden almıştır. Annesiyle kendi evinde yaptığı derslerden sonra profesyonel öğretmenlerle de çalışmaya başlayan Şostakoviç, çok küçük yaşta bestelere imza atmıştır.  Sovyetler Birliği’nin en önemli müzik okullarından biri olan Petrograd Konservatuarı’nda müzik eğitimine devam eden Şostakoviç, ailesinin çektiği maddi zorluklara rağmen müzikten kopmayarak, bunu bir fırsata çevirmeyi başarmıştır. Bir sinemada piyano çalarak para kazanmaya başlayan ünlü besteci, bu sayede doğaçlama yeteneğini büyük oranda geliştirmeyi başarmıştır.Şostakoviç, 1925 yılında okulundan mezun olmak için yazdığı I. Senfoni ile hem Sovyetler Birliği’nde hem de dünyada büyük ses getirmeyi başarmış ve genç yaşta hatrı sayılır bir üne kavuşmuştur.

Müzik hayatının başlarında bestelediği eserlerin, komünizmin gereklerine aykırı olduğu düşünüldü ve büyük eleştirilere maruz kaldı. Bu olaylardan sonra sanatsal bakışı değişen Şostakoviç, istenilen eserleri üretmeye başladı ve kariyeri boyunca Stalin Ödülü, Lenin Ödülü, Lenin Nişanı gibi ödüllere layık görüldü. II. Dünya Savaşı sırasında bestelediği eserler büyük beğeni topladı ve savaş zamanında en çok dinlenen eserler arasında yer aldı. Stalin’in ölümünden sonra Sovyetler Birliği’nde sanat kısmen özgürleşmeye başlayınca Dmitri Şostakoviç de bu durumdan nasibini aldı ve önemli mevkilere getirildi. 1954 yılında Halk Sanatçısı ünvanı kazanan Şostakoviç, 1960 yılında Komünist Parti üyesi oldu. Milletvekilliği de yapmış olan ünlü besteci Toplumcu Emek Kahramanı seçilerek ülkesini yurt dışında temsil etmekle görevlendirilerek büyük bir onura layık görüldü.

20. Yüzyılın en önemli bestecileri arasında gösterilen Dmitri Şostakoviç, sadece ülkesinde değil diğer ülkelerde de büyük beğeni toplamayı başarmıştır. Birleşik Krallık tarafından Kraliyet Flarmoni Orkestrası Altın Madalyası, Avusturya Cumhuriyeti tarafından Gümüş Şeref Madalyası, Danimarka tarafından Sonning Ödülü, Amerika Birleşik Devletleri tarafından En İyi Müzik Ödülü gibi ödüllere layık görülmüştür.

Başlıca Eserleri

Senfoni No: 3  1929

I Piyano Konçertosu 1933

1. Keman Konçertosu 1948

Festival Uvertürü 1954

2. Piyano Konçertosu 1957

1. Çello Konçertosu 1959

Senfoni No: 15 1971

Bale Müziği: 

Altın Çağ 1930

Film Müziği: 

Voloçeyevka Günleri 1936

Berlin Düşüyor 1949

 

Bir Cevap Yazın