Diş sağlığı ve beslenme arasındaki ilişki nedir?

diş sağlığıDiş sağlığı insanların genel sağlığını etkileyen en önemli unsurlar arasındadır.  İnsanlar sağlıklı dişlere sahip olmalı ve korumak için doğum anından itibaren özen göstermelidir. Dişlerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve devamında sağlıklı kalması için beslenmeye özen gösterilmesi gerekir. Diş sağlığı insanları ruhsal açıdan, fiziksel ve sosyal olarak etkileyen temel unsurlar arasındadır. Ağız içinde kalıcı dişlerde oluşan çürükler ve devamında bunların kaybedilmesi çeşitli sorunların yaşanmasına neden olur.

Diş sağlığı için nasıl bir beslenme planı uygulanmalıdır?

Sağlıklı bir diş yapısına sahip olabilmek için zararlı olan besinler asit içeriği olan gıdalar ile şekerli gıdalarla dişlerin üzerine yapışan ve temizliği zor olan maddelerdir. Bu gıdaların dengeli bir şekilde tüketilmesi, diş çürüklerinin oluşumuna engel olup, diş sağlığının korunmasında faydalı olur.

Diş sağlığı için uygulanması gerekli beslenme şekli nedir?

  • Yapışkan özelliği olan, şekerli ve asitli olan yiyeceklerin günlük olarak ana öğünler içinde tüketilmesi gerekir.
  • Ana öğünlerin arasında tüketilecek atıştırmalık yiyecekler havuç, elma gibi sert yapıda olanlar arasından tercih edilmelidir. Bu yiyecekler hem dişlerinizin temizliğine katkı sağlar, hem de diş etlerine masaj yaparak etkili olurlar.
  • Şekerli ve yapışkan olan besinleri yedikten sonra dişleri fırçalamak olanaksız olduğunda, ağız içi mutlaka biraz suyla çalkalanmalıdır. Bu yapılamadığında, bir bardak su içilmesi gerekir.
  • Şekerli gıdalardan sonra yenilen bir parça peynir, diş çürüklerini önleyebilecek kadar etkili olur. Peynir tüketimi şekerin zararlı etkisini yok eder.

Diş çürükleri insanlarda sıkça oluşur mu?

Gelişmekte olan ülkelerde eski yıllardan daha fazla oranda insanlarda daha fazla diş çürüğü görülüyor. Bunun en önemli sebebi beslenme alışkanlıklarında olan değişimlerdir. Önceden sert gıdalarla beslenme yapıldığından, diş temizliği bu yiyeceklerle doğal olarak yapılmaktaydı. Günümüzde ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda, insanlar arasında hazır gıda tüketiminin artış göstermesi, diş sağlığı için olumsuz etkilere neden olmuştur. Bisküvi, kraker, cips, çikolata ve şeker gibi gıdaların insanlar tarafından atıştırmalık olarak tercih edilmesinden ve bu gıdaların çok kolay ulaşılabilir olması yüzünden, bu insanlarda diş çürüklerinin artmasına sebep olmuştur. Bu nedenle insanlar beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeli ve diş sağlıklarını korumalıdır.

Bir Cevap Yazın