Dış gebelik nasıl anlaşılır?

dış gebelikTıp literatüründe ektopik gebelik olarak isimlendirilen dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim dışında yani normalde olmaması gereken bir yere tutunmasıdır. Yaygın olarak döllenmiş yumurtanın kanallara tutunması şeklinde görülen dış gebelikte bazı istisnai durumlar söz konusu olsa da, büyük çoğunlukla embriyo canlılığını sürdürememektedir. Genel olarak embriyonun canlılığını sürdürememesine neden olan dış gebeliğin anne adayının sağlığı için de çok büyük bir risk oluşturması söz konusudur. Anne ölümlerine dahi sebep olabilen çok ciddi bir problem olan dış gebelik, hamileliğin ilk 12 haftasında anne adayının yaşamını yitirmesiyle sonuçlanabilme riskine sahiptir. Dış gebelik, anne adayının üreme sistemindeki birçok farklı nedenden ötürü gelişen anormallikler sonucunda ortaya çıkabilir. Ancak modern tıbbın tüm gelişmiş imkanlarına rağmen bazen hekim dış gebeliğin neden kaynaklandığını saptayamaya da bilir.

Yardımcı üreme teknikleri ile çeşitli genital enfeksiyonlar anne adayında dış gebelik oluşma ihtimalini arttırırken, daha önce dış gebelik geçirmiş anneler de ikinci hamileliklerinde aynı riskle karşı karşıya kalabilmektedir. Dış gebeliğin çeşitli belirtilerin anne adayının durumu fark etmesini sağlayabilmesi söz konusu olsa da, kesinlikle ama kesinlikle dış gebeliğin anlaşılması için uzman bir doktora başvurulması gerekir. İlk 3 aylık süreçte anne adayının hayatına mal olabilecek kadar önemli bir sorun olduğu için muhakkak dış gebelik ihtimaline karşı hekime başvurulmalıdır. Dış gebelik sorununda yaygın olarak görülen belirtilerin arasında vajinal kanamalar ve tek taraflı ağrılar bulunur. Dış gebelik bahsi geçtiği üzere genel olarak tüpte gerçekleştiğinden, anne adayının tüpün olduğu tarafta şiddetli bir ağrı hissetmesi dış gebelik ihtimalinden şüphelenilmesi için yeterlidir.

Vajinal kanama ve şiddetli ağrı dışında dış gebelikte görülen belirtilerin bir diğeri de omuz başı ağrılarıdır. Ayrıca bazı dış gebelik sorunlarında anne adayının aniden bayılması da söz konusu olabilmektedir. Bunlar dışında dış gebeliğin belirtileri arasında anne adayının kendi uyguladığı idrar ya da sağlık kuruluşunda kan yoluyla uygulanan gebelik testlerinin pozitif yani olumlu çıkması da yer alır. Anne adayının uyguladığı ya da kendisine uygulanan test pozitif çıkmasına karşın ilerleyen süreçte embriyonun yaşamanın sonlanması kuvvetle muhtemeldir. Ancak tekrar hatırlatmakta yarar var ki, dış gebelik hakkında bilgi almak için dahi olsa muhakkak bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın