Diş apsesi nedir?

Dişte apse oluşması diş kökünde ve çevresinde ağrı ve ateşinde eşlik ettiği iltihapdiş apsesilardır. Bu durum tedavi edilmediğinde selüloit, periostit, osteit ile osteomyelit’e dönüşebilir. Buna rağmen yine tedavi edilmediği takdirde kronikleşip radikül kist oluşumuna sebep olabilir. İltihap ilerlediğinde fistül oluşturup dış ortama boşalabilir. Dişlerde kümelenmiş olan bakterilerin neden olduğu iltihaplı oluşum, kan yoluyla vücudun diğer organlarını da etkileyebilir.

Diş apsesi nasıl olur?

Apse bir veya iki noktada oluşmuş keseciklerdir. Diş etlerindeki iltihap, dişetleri ve dişler arasında cepler oluştuğunda bakterilerin burada gelişmesiyle oluşur. İleri safhada diş çürüğü veya kırık bir diş olduğunda, bakterilerin diş pulpunu sarıp iltihaplandırmasıyla oluşur. Bu aşama diş özünün kendi özelliğini kaybetmesi ve bakterilerin yakın dokulara ve kemiklere sıçraması şeklinde açıklanabilir. Oldukça ağrılı ve çene hareketlerinde acı verici bir durumdur.

Diş apsesi tedavisi nasıl olur?

Meydana gelen enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak tedavi edilebilen apseler, erken zamanda yakalanırsa antibiyotik tedavisi ile iyileşebilir. Apsenin irinli olması durumunda drenaj yapılır. Sonra iltihaplı olan dişin çekilmesi veya kanal tedavisi yapılması gündeme gelir. Bu sırada ağız ve diş temizliğine önem vermek tedaviye yardımcı olur. Tedavi sırasında doktorun uygun görürse, iltihabın yayılmasını engellemek için soğuk uygulaması yapılabilir. Bu uygulama akut hale gelmiş rahatsızlıklarda uygulanmaktadır. Sıcak uygulama apseyi daha kötüleştirebileceğinden önerilmemektedir. Sıcak uygulama kronikleşmiş olan apselerde akışkanlığı sağlamak ve drenaj kanalından apsenin boşalmasını sağlamak için kullanılır.

Diş apsesi tedavi edilmezse neler olur?

Fistül apsesi oluşumu: İltihaplı oluşumun ileri aşamasında meydana gelen açıklıklardır. Fistül oluştuğunda ağrı azalır, dişetlerinde kırmızı veya beyaz bir bölge meydana gelir. İltihap kemiğe kadar ulaşırsa dişler kaybedilebilir.

Beyin apsesi oluşumu: Meydana gelmiş olan enfeksiyon kan ve damarlarla beyne ulaştığında hastanın komaya girmesi sonucunu doğurabilir.

Ludwig anjini: Alt çene bölümünün altını etkileyen rahatsızlık, ölüme kadar gidebilen ciddi bir rahatsızlıktır. Erişkinlerde yaşanacak apselerde bu sorun daha fazla görülür.

Sinüs enfeksiyonu oluşumu: İltihap üretmiş olan apse, bakterileri kan damarlarıyla kalbe kadar ulaştırıp endokardit oluşumuna neden olabilir. Sağlığı tehdit eden ciddi bir rahatsızlıktır.

Diş apsesini önlemek için neler yapılabilir?

  • Ağız ve diş temizliğine önem göstermek.
  • Yıl içinde 6 ayda bir diş doktoruna gidip kontrol altında olmak.
  • Diş taşlarını küretaj ile temizletmek.
  • Tütün mamullerini kullanmamak.

Bir Cevap Yazın