Dinamometre nasıl yapılır?

Dinamometre, metallerin esneklik özelliği kullanılarak yapılan ve cisimlerin kuvvetini ölçmeye yarayan bir alettir. Dinamometrenin içerisinde esneklik katsayısı belirlenmiş bir yay bulunur ve bu yayın esnemesi ile önceden ölçeklendirilen bir gösterge ile cismin kuvveti ölçülür. Cismin uyguladığı kuvvete göre gerilen yay, önceden belirlenen ölçek sayesinde cismin ne kadar kuvvet uyguladığının belirlenmesini sağlar. Oldukça kolay bir şekilde temin edilebilen birkaç alet ile çok düşük bir maliyetle dinamometre yapabilirsiniz.

Kendi dinamometrenizi yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; bir tane enjektör, 1 adet küçük paket lastiği, 3 adet ataç, küçük bir pense ve bir adet çividir. Herhangi bir eczaneden temin edebileceğiniz enjektör ile dinamometre yapmak birkaç dakikanızı alacaktır ve enjektörün üzerinde bulunan ölçek de size kuvvet ölçümü esnasında büyük kolaylık sağlayacaktır. İlk olarak enjektörü paketinden çıkartın ve küçük bir pense yardımı ile iç kısımdaki plastik kısmı ayırın. Pense yardımı ile tuttuğunuz çiviyi kullanarak plastik kısmın olduğu yere içerisinden paket lastiğinin geçebileceği büyüklükte bir delik açın.

Enjektörün diğer ucuna ise yine çiviyi kullanarak bu sefer ataç asmak için bir delik açın. Düz bir hale getirdiğiniz atacı kullanarak paket lastiğini açtınız delikten geçirin. Küçük paket lastiğini delikten geçirdikten sonra yuvadan dışarı çıkmaması için ataç ile deliği tıkayın. Bunun için atacın ucunu delikten geçirdikten sonra pense yardımı ile dip kısmından ucunu kesmeniz yeterli olacaktır. Paket lastiğini elinizle çekerek delikten çıkmadığından emin olun. Daha sonra lastiğin diğer ucunu enjektörün iğne çıkışından geçirin ve enjektör iğnesi yardımı ile lastiği iyice sıkıştırın.

Pense yardımı ile enjektör iğnesinin ucunu kesin ve çengel şeklinde kıvırın. Bir diğer atacı “S” şeklinde açın ve piston bölümüne bu atacı yerleştirin. Tebrikler dinamometreniz tamamlandı. Bu aşamadan sonra ağırlıklarını daha önceden belirlediğiniz cisimleri ataç kısmına asarak dinamometrenin ayarlamasını yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın