Dikkat dağınıklığının belirtileri nelerdir?

Hayatımızda belki de sıklıkla yaşadığımız bir sorundan bahsediyoruz. Dikkat dağınıklığı… Eğer bu rahatsızlıkla mücadele edilmezse, daha büyük sorunların hayatımızda varit olmasına yol açabilir. Hayat kalitemizi etkilemeye başlayan bir dikkat dağınıklığı, depresyona girmemize ve sonunda daha büyük bedeni veya ruhsal hastalıkların meydana gelmesine sebep olur. Bu bakımından dikkat dağınıklığının neyde kaynaklandığını kişinin tespit ederek, problemi üzerine gitmesi gerekmektedir.

Uzmanların deyimlerine göre kişide dikkat dağınıklığı ilk olarak nörolojik sorunlardan dolayı meydana gelmiş olabilir. Bu durumda eğer kişi, çocukluğundan beri okul zamanlarında derse odaklanamama, her uyarıcı karşısında dikkatinin dağılması, öğretmene uzun süre odaklanamaması, hayatında aldığı görevleri tamamlayamaması veya eksik tamamlaması, okulda veya iş yerinde başarısının düşük olması, uzun süre verilen vazife üzerinde duramaması, düzensizlik ve mesuliyetin alınmasından kaçınılması, nörolojik sorunlardan dolayı bir problemin olduğunun alametleri olabilir. Uzun süreler yukarıdaki problemlerden birini yaşıyorsanız, uzman doktorlara başvurmanızda yarar var. Bunun yanında biyolojik veya hormonel bir takım rahatsızlıklardan dolayı da bunları yaşıyor olabilirsiniz.

Dikkat rahatsızlığının bir başka sebebi aşırı stres. Kişi alırı strese girdiğinde işine odaklanamaz. Etrafındaki her şey kendisini rahatsız eder. Bunun yanında iş sürecinde başarısızlık hisseder. Unutkanlık ve vazifelerini tamamlayamama, yorgunluk ve uykusuzluk peşinden gelir. Daha sonrasında ise başarının devamını sağlayacak olan motivasyonsuzluk yaşanır. Tüm bu sürecin ardından kişi de depresif bir takım rahatsızlıkların başladığı görülebilir.

Sonuç olarak kişi, hayatını etkileyen bir dikkatsizlik yaşıyorsa, mutlaka bir uzman doktora görünmelidir. Çünkü daha sonrasında bu dikkatsizlik ve hayat standardında yaşanan düşme, kişiyi iyice hayattan soyutlayacak, yalnızlaşmasını, problemlerinin artmasını dolayısıyla depresif rahatsızlıkların tetiklenmesini sağlayacaktır. Bunun ardından bedensel bir takım rahatsızlıklarda doğacaktır. Kişi hemen psikiyatriye görünmelidir.

Bir Cevap Yazın