Detoks diyeti nasıl yapılır?

Detoks amacıyla yapılan diyet, hızlı bir şekilde kilo verme amacıyla değil, vücudu toksinlerden arındırmak ve anti aging için kullanılır. Detoks amacıyla yapılan tek bir diyet formülü yoktur. Farklı türleri olan bu diyetin yapılma amacı, vücudun kirlenmesine neden olan toksinlerin arınmasına yardımcı olmaktır. Bunun yanında anti aging yani gençleştirme etkisi bulunur. Bu diyetlerin arasında kısa süreli 1,2,3 ve 5 günlüklerin dışında 1-2 hafta süren detokslar oldukça rağbet görür. Uygulanan diyetlerde bitkilerden hazırlanan çorbalar yaygın olarak kullanılır.

Detoks diyetleri zayıflamaya yardımcı olur mu?

Detoks amacıyla yapılan diyetlerin arındırma etkilerini yanında, zayıflatıcı etkileri de bulunmaktadır. Bunu gerçekleştirirken sağlıklı olması ve vücudu toksinlerden arındırması bu diyetlerin daha fazla önemsenmesine neden olmaktadır. Ancak hızlı bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler için uygun diyetlerden değildir. Bu diyetleri tercih eden kişiler daha çok ciltte bulunan sivilceler ile cilt lekeleri, yaşla birlikte oluşan etkilerini gidermek ve cilt yıpranmaları için bu diyetleri tercih ederler. Oldukça çok disiplin istediğinden ve uygulanması zor olduğundan uzun süre devam ettirilmesi zordur. Yapılan diyet sindirimi kolaylaştırıp, sindirim için harcanacak olan enerjiyi vücuttan toksinlerin atılmasına, hücrelerin yenilenmesine ve gençleşmeye yönlendirerek yardımcı olmaktadır. Yapılacak diyetlerin uygulanması için bir diyetisyene danışılmasında fayda vardır.

Detoks diyeti (3 günlük diyet) yemek listesi

detoks diyeti

Birinci gün

 • Kahvaltı: Bir adet elma
 • Ara öğün: 100 gram muz, 150 gram az yağlı süt ve 100 gram böğürtlen robottan geçirilip, püre olarak içilir.
 • Öğle yemeği: Roka, kırmızı lahana, marul gibi malzemelerle hazırlanan 100 gram salatanın üstüne 25 gram tütsülenmiş ya da buğulama yapılmış somon balığı konur. Üstüne 3 yemek kaşığı limon suyu, bir tatlı kaşığı zeytinyağı, tuz, karabiber ve hardalla hazırlanmış olan sos dökülür. Yanında 2 yemek kaşığı taze soğanla birlikte tüketebilirsiniz.
 • Ara öğün: Bir adet elma
 • Akşam yemeği: Teflon tavada kızdırılmış bir tatlı kaşığı zeytinyağının içinde, bir diş dövülmüş sarımsak, 4 yemek kaşığı halka şeklinde doğranmış taze soğan ve 80 gram sığır filetosunu sote edin. Üstüne dilimlenmiş 80 gram kırmızı biber ile 50 gram pirinç ilave edin. 200 gram sebze suyu, tuz ile sumak ilave ederek 10 dakika pişirin. Üzerine doğradığınız 2 yemek kaşığı taze soğanla tüketin.
 • Yatmadan önce: 100 gram yoğurt ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. Üstüne 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 100 gram rendelenmiş elma ilave edin. Yanında dilimlenmiş elmayla birlikte tüketin.

İkinci gün

 • Kahvaltı: 30 gram müsli, 100 gram iri rendelenmiş elma ve 100 gram böğürtleni karıştırıp, içine 60 gram yağsız sütü ilave edin. Bunu kahvaltınızda tüketin.
 • Ara öğün: Bir tane elma
 • Öğle yemeği: Roka, marul, kırmızı lahana, tere gibi malzemelerden hazırladığınız 100 gram salatanın içerisine, haşlanmış 150 gram haşlanmış brokoli ile 150 gram doğranmış kırmızı biberi ilave edin. Üstüne birinci günün menüsünde yaptığınız gibi sos ilave edip, yanında yoğurt ve doğranmış 2 yemek kaşığı taze soğan ile birlikte tüketin.
 • Ara öğün: Bir tane elma
 • Akşam yemeği: Halka şeklinde doğanmış taze soğan ve ince dilimlenmiş 1 adet kuru soğanı 1 tatlı kaşığı yağla birlikte soteleyin. Üstüne 300 ml sebze suyu ile 40 gram mercimek ilave edin. Biraz tuz, hardal ve karabiber serpiştirin. Orta ateşin üstünde 15 dakika kadar pişirin. Piştikten sonra üzerine 2 yemek kaşığı üzüm sirkesi, 1 yemek kaşığı az yağlı yoğurt ve 1 yemek kaşığı limon suyunu ilave edin. Yanında 25 gram somon balığı ve halka şeklinde doğradığınız 2 yemek kaşığı taze soğanla birlikte tüketin.
 • Yatmadan önce: Elmalı ve yulaf ezmeli yoğurt tüketebilirsiniz.

Üçüncü gün

 • Kahvaltı: Portakal ve elmalı müsli hazırlayarak tüketin.
 • Ara öğün: Bir tane elma
 • Öğle yemeği: Roka, marul, tere, kırmızı lahana gibi malzemelerden hazırladığınız 100 gram salatanın üstüne 150 gram papaya ve 30 gram tavuk göğsü koyun. Daha önceki günde hazırlamış olduğunuz sostan ilave edip, yanında yoğurtla birlikte tüketin.
 • Ara öğün: Bir tane elma
 • Akşam yemeği: Tuzlu suda haşlanan 60 gram makarnanın üstüne haşladığınız 150 gram brokoliyi püre haline getirip ilave edin. Bununu üstüne 2 yemek kaşığı fesleğen, 1 yemek kaşığı az yağlı yoğurt, 1 yemek kaşığı üzüm sirkesi, ezilmiş bir diş sarımsak, 2 yemek kaşığı limon suyu, tuz ve sumak koyun. Yanında bir avuç fesleğen ile birlikte tüketebilirsiniz.
 • Yatmadan önce: Yulaf ezmeli ve elmalı hazırlanmış yoğurt tüketin.

Bir Cevap Yazın