Dereotlu bulgur pilavı nasıl yapılır?

dereotluDereotlu bulgur pilavını sıcak yaz aylarında yanında soğuk cacıkla birlikte tüketebilirsiniz. Dereotuyla hazırlanan bu sağlıklı bulgur pilavını canınızın çektiği her zaman hazırlayıp sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Hem besleyici özelliğiyle, hem de kalorisi diğer pilavlara oranla düşük olan dereotlu bulgur pilavını herkes rahatlıkla tüketebilir. Sağlık açısından da faydaları olan bu pilav, lif ve mineraller bakımından da oldukça zengindir. Şeker hastalarına ve diyet yapanlara her zaman bulgur pilavını tüketmelerini tavsiye ederiz. Dilerseniz pilavı birlikte hazırlamaya başlayalım.

Dereotlu bulgur pilavı için gerekli olan malzemeler

 • 2 su bardağı pilavlık bulgur
 • 2 tane kuru soğan
 • 3 tane sivri biber
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • Yarım demet dereotu
 • 4 su bardağı tavuk suyu
 • 1 tane domates
 • 2 diş sarımsak
 • Yeteri kadar tuz
 • Yeteri kadar karabiber ve kırmızı pul biber

Dereotlu bulgur pilavı yapımı

Dereotlu bulgur pilavı için önce uygun büyüklükte bir pilav tenceresi hazırlayın. Tencerenin içine sıvı yağ ile beraber tereyağını ilave edin. Kuru soğanın ayıklayarak, yemeklik şekilde doğrayın ve kızmış olan yağların içine ilave edin. Soğanlar hafif kavrulduğunda sarımsağı temizleyerek ezin ve soğanların içine atarak kavurma işlemine devam edin. Sivri biberleri çok ince olacak şekilde doğrayın ve soğanların yanına atarak diriliklerini yitirinceye dek kavurun. Biberler kavrulduktan sonra tencerenin içine domatesin kabuklarını soyarak rendeleyin ve malzemelerin içine atarak karıştırın. Domateslerde diğer malzemelerle birlikte özleşince tencerenin içine ince kıyılmış olan dereotunu koyarak tahta kaşıkla güzelce karıştırın.

Dereotunun hafif rengi değişince malzemelerin yanına temizlenen ve ılık suyla yıkanmış pilavlık bulguru ilave ederek ocağın altını kısın. Diğer tarafta pilavın içine koyacağınız et ya da tavuk suyunu bir tencerenin içine alıp ısıtın. Su kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kapatın. Diğer tarafta pişen diğer malzemelerin olduğu tencerenin altını açın ve suyu bu aşamada pilav tenceresinin üstüne dökün. Suyla buluşan malzemelerin üstüne tuz, karabiber ve kırmızı pul biber ilavesini yapıp tencerenin kapağını kapatın. Tencerenin kapağı kapalı şekilde pilavınızı yaklaşık 15 dakika kadar kısık ateşte suyunu çekinceye dek pişirin. Daha sonra pilavınızı kontrol edin ve istediğiniz kıvamda pişmişse ocağın altını kapatın.

Tencereyi ocağın üzerinden indirin ve bir kâğıt havluyu üzerine kapatarak, 10 dakika kadar demlenmesi için bekletin. Daha sonra pilavın ağzını açın ve dereotlu bulgur pilavınızı servis tabaklarına alarak sunum yapın. Arzu ederseniz bu aşamada şekilli kalıplarda kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin zevkinizi kalmıştır. Sevdikleriniz hazırladığınız pilavı beğenecektir. Yanında buz gibi bir ayran ya da cacıkla servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın