Daha sağlıklı hayat için ne yapmalıyız?

Özellikle yaz ayları içerisinde bu konuda bir merak uyandığını fark ettim. Bunun sebebi, yaza daha fit girmek isteyen, yazın daha iyi kendisini göstermek isteyenlerin çoğalmasına bağlıyorum. Nede olsa kışın kalın giysilerle, fazlalıklar kapatılıyor. Ancak sadece ilo almak veya vermek sağlığın dikkat edilecek estetik tarafı değil. Gerçekten sağlıklı olmak için neler yapmalıyız önemli olan bu. Şehirde yaşayan insanlar stresten dolayı aşırı yorgunluk, dikkatsizlik filan yaşadıklarını söylerler. Halbuki yaptıkları tek iş, masa başında çalışmak çoğunun. Köylerde tarlarda çalışan insanlar ise, yazın sıcağında bile yorgunluk diye bir kavramla daha tanışmamışlardır. Bunun sebebi, yorgunluğa sebep olanın çok çalışmak değil, çalışmamak, eklemleri hareket ettirmemektir.hayat-boyu-sağlıklı-yaşamak-300x199

Bu durumda yorgunluğunuza çok çalışmayı bahane ederek, çözüm bulmaya çalışmayın yoksa mutlu olamayacaksınız. Aksine çalışmanız sizi mutlu olmaya itecek bir sebep. Eğer çok yorgun kendinizi hissediyorsanız, bunun büyük bir bölümü psikolojiktir. Bu psikoloji birazda uykularınızın sağlıksız olmasına neden olduğundan, yorgunluğunuzun sebebi, düzensiz uyku olacaktır. Ama fazla dinlenmek filan sizi yorgunluktan alı koymayacak. Öncelikle kaliteli uyku ve çalışmak sizleri yorgunluktan alı koyacaktır.

Aslında insanı yoran pek çok durum var. Karşınızda bir haksızlığı gördüğünüzde bu dünyanın çivisi çıkmış sendromuna girersiniz. Birileri haksızlık yaparak kazanmaya başladıkça, siz asgari ücretle çalışmanın vermiş olduğu adaletsizliğe küfür ederek, bunalımlara ve yorgunluklara kendinizi atabilirsiniz. Ama bu durumlarda düşünmeniz gereken kendiniz ve kendi ahlakınız. Eğer gayelere odaklanır ve düzeltebileceğinize inandığınız bir şeylerin olduğuna inanırsanız, yorgunluklarınız enerjinize döner. Hayat mutluluğunuz artar. İnsan bu nedenle hem ruhsal olarak değerlendirilir hem de bedensel. Toplumsal olarak  kendisine misyon çizmesi, bu iki dengenin kurulmasıyla mümkün olur. Eğer kuramazsanız dengeyi, hep yorgun kalırsınız.

 

Bir Cevap Yazın