Cüce palmiye nedir?

Cüce palmiye palmiyegiller familyasından olan Amerika kökenli bir bitkidir. Ülkemizde cüce palmiye yetişmemektedir. Tropik iklimlerin, konik gövdeli olan çok hoş görünümlü bir bitkisidir. Cüce palmiye genellikle kumlu topraklarda yetişmektedir. Amerika’da Kızılderililer tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlanmış, ilerleyen zamanlarda Avrupalı doktorların da dikkatini çekmiş olan bitki en önemli Kızılderili bitkisidir. Kızılderililer tarafından cüce palmiyenin kökü, böbrek hastalıklarında, göz problemlerinde

, dizanteri tedavisinde ve tansiyon problemlerinde bitkisel tedavide kullanılmış, dalları ve

cüce palmiye

sapları ise, süpürge olarak değerlendirmişler. Meyveleri ise, direnç sağlamak amacıyla şarap yapımında kullanılmış. Bitkinin içeriğinde bulunan yağ asitleri, oksijenin kanın içerisinde dolaşarak, vücuttaki hücrelerin onarımına katkı sağlar.

Cüce palmiye faydaları ise şunlardır;

  • Üreme ve boşaltım sistemi üzerinde yararlı etkileri bulunmaktadır.
  • Erkeklerin ilerleyen yaşlardaki büyük sorunu olan, kötü huylu ve iyi huylu prostat büyümesini durdurmaktadır. Bu da prostat kanserine karşı koruyucu etkisinin olduğunu göstermektedir.
  • Saç dökülmesi sorunu olan kişiler de olumlu sonuçlar veren bitki, saç dökülmesine neden olan DHT seviyesini düşürmesi, saç dökülmesinin engellenmesini sağlamaktadır. Kurutulmuş olan meyvelerinin aksine, meyve özlerinden yapılmış olan kapsülleri bu konuda daha faydalıdır.
  • Dokuların yenilenmesi için ve vücut direncinin arttırılması amacıyla kullanılır.

Cüce palmiye, bitkiler arasında şifa özelliği oldukça fazla olan bir bitkidir. Kullanımı için mutlaka bir uzmana danışılmasında yarar vardır. Ameliyat olacaksanız bitkiyi kullanmadan önce, mutlaka doktora danışmalısınız. Kanın pıhtılaşma özelliğini yavaşlattığı için, ameliyat olmadan bir süre önce kullanımının kesilmesi gereklidir. Kan hastalıkları ile ilgili bir probleminiz varsa veya kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, bu durumda da mutlaka danışarak kullanınız. Cüce palmiye bitkisi günlük kullanım dozajlarının aşılmaması gereken bir bitkidir. Aşırı kullanılması karaciğer hasarına sebep olabilir. Her şifalı bitki, yeteri kadar alındığında fayda sağlayacaktır. Alternatif tedavi amaçlı olarak kullanılan cüce palmiye, tabletler halinde hazırlanır. Kullanımı esnasında yeterli doz alındığı takdirde, hastalığınıza olumlu olarak yansıyacaktır. Diğer faydalı bitkilerle karışımları yapıldığında, özel hazırlanmış karışımlar hastalığınızın tedavisi için, destekleyici olacaktır. Düzenli olarak kullanıldığında 4 – 6 hafta arasında faydalarını görmeye başlayacağınız, cüce palmiye ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Sağlıklı olmanız dileğiyle…

Bir Cevap Yazın