Çörek otunun faydaları nelerdir?

çörek otu 1

Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde yetişen ince yapraklı bir bitki olan çörek otu bitkisi, yaklaşık olarak 40 santimetre metre boylarında otsu olan bir tarla bitkisidir. Kullandığımız bu çörek otu bitkisinden elde edilen çörek otu tanecikleri küçük tanelerden oluşan ve ince yapraklı bitki olan kapsül içinde bulunan bu bitkinin tohumudur.
Peygamber efendimiz (SAV), hadislerde bildirildiği üzere ölümden başka her derde deva olan bu bitki, vücuda faydalı olan birçok vitamin ile beraber çok yararlı molekül ihtiva etmektedir. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde etkili ve vücut direncini güçlendiren thymiquuinon ile nigellon maddeleri içermektedir. Bazı kimyasal ilaçların hammaddesi olarak da kullanmaktadır.
Çörek otunun birçok farklı türü olmasına rağmen toplumda özellikle kullanılan nigellae sativa ismindeki cinsidir. İnsanoğlu tarafından asırlardır kullanılan çörek otu, asıl anavatanı güney Avrupa ve Doğu Akdeniz ülkeleridir.
Çörek otunun içeriği ile alakalı yapılan araştırmalarda protein oaranı % 21, karbonhidrat %38, bitkisel yağlar % 35 oranında bulunmaktadır. İçeriğinde yukarıda saydığımız bağışıklık sistemini güçlendiren maddelerle beraber şunlarda bulunmaktadır: vitaminlerden A vitamin, B vitamini ve C vitamini, linoleik asit, oleik asit, , palmitik asit, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, çinko, bakır, magnezyum ve fosfor olarak maddeleri içermektedir.
Bilim adamları bitkiler üzerinde yaptığı araştırmalarda kimyasal ilaçların kronik hastalıkları tedavisinde kullanılmaması noktasında daha yararlı olacağı düşünmektedirler. Çünkü bu ilaçların yan etkilerinden dolayı daha büyük zararlara sebep olduğu için bitkisel ilaçları kullanılması büyük önem arz etmektedir. Bundan dolayı kronik hastalıkların tedavisinde bitkisel ilaçlar için yapılan araştırmalar ve deneylerde daha faydalı olduğu ve tedavi edici özellikleri, yan etkilerin olmaması ile bunların kullanılması daha iyi olduğu düşünülmektedir. Özellikle çörek otu için yapılan araştırmalarda vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek ile hastalıklara karşı kendi kendini kolayca savunmaya hazır hale getirmesiyle ve ayrıca hasta olan kişilerde uygulanınca koruyucu bir etkisi ve tedaviye destek olmasıyla büyük bir öneme sahip olduğu görülmüştür.
Çörek otu ister öğüterek, istenirse tane şeklinde de yenilebilir. Her yaştan insanın kullanabileceği bu bitki tanecikleri, yaş durumuna göre alınacak miktar değişiklik göstermektedir. Çocuklarda 2 ile 5 yaş arasında 5 gr kadar, 5 ile 12 yaş arasında 10 gram, 12 yaş ve üstü nerdeyse 15 gr miktarında alınması tavsiye edilmektedir. Çörek otunu, bilim adamları tavsiye ettiği gün içinde farklı zaman aralıklarında iki üç defa, özellikle aç karna yenilmesi tedavi noktasında daha tesirli olacağı belirtilmektedir.
Çörek otu hazır olarak öğütülmüş ve satılan yerlerden alınmaması, hamilelik döneminde yenilmemesi ve son olarak da omega 3 ihtiva ettiği için omega 3 takviyesi olan gıdalar ve ilaçların kullanılmaması, yoksa çok zararlı olacağı belirtilmektedir.
Çörek otunun faydalarından birkaçı şöyledir:
Yukarıda bahsettiğimiz gibi en büyük özelliği vücudum bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Antioksidan özelliği bulunmaktadır. Vücutta iltihabın meydana gelmesini engelleyici bir etkisi vardır. Karaciğeri koruyucu, kandaki şeker miktarını düşüren, mide zarını koruyucu, kalp sağlığı noktasında birçok koruyucu etkisi olduğu ve daha buna benzer birçok koruyucu özelliği bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda alerjik rahatsızlıklarda da kullanılabileceği belirtilmektedir.

Bir Cevap Yazın