Çocuklarınıza nasıl davranmamalısınız?

Çocuk yetiştirmek çok önemli bir meseleyi ifade ediyor. Bu konuda bilgisiz ve şuursuz davranan aileler, geleceğe katil, hırsız, nankör, cesaretsiz bir evlat yetiştirme gibi bir durumun ortaya çıkmasına sebep oluyorlar. Sizde ileride anne veya baba adayısınız. Çocuklarınızın eğitimi ve terbiyesi öncelikle sizin elinizden geçecek. Ona nasıl davranılması gerektiğini veya davranılmaması gerektiğini hiç düşündünüz mü? Yapılan araştırmalar neticesinde, çocukların geleceklerini karartan anne ve baba davranışlarından en önemlisinin kaygılı anne ve baba olduğunu söyleniyor.20121209_1704_2686426044

Nasıl yani?

Kaygılı ve evhamlı anne babalar, çocuklarını aşırı koruyucu çerçeve içerisinde yetiştirirler. Aslında her anne ve baba çocuğunu korumak ve kollamak ister ama bunun bilinçsizliğe ve yanlışa sebebiyet verecek şekilde abartılması, çocuklar için büyük bir yanlış durumun ortaya çıkmasını sağlıyor. Bugün çekingen, korkak, sosyal uyumsuzluğu olan, iletişi kuramayan, okuyamayan, öfkeli şahıs tiplerinin kökenlerinde bu tür anne ve babaların varlığı tespit ediliyor. Evet, çocuklarınızı koruyacağım diye onların iradelerine engel oluyorsanız, bu durum çocuklarda farlı algıların oluşmasına ve kendisini tanıyamamaya sebep oluyor.

3 yaşından sonra çocuklar keşif etmek için çevrelerini yoklamaya başlarlar. Ancak kaygılı anne ve baba çocuklarının etrafını tanımak, dokunmak ve kendisini gerçekleştirmek için yaptığı hareketleri sınırlarlar. Bu sınırlama bazen çok ileriye giderek, çocuğun önünün kesilmesine neden olur. Yapma, canın yanar, düşesin gibi bir takım evhamlı anne ve baba tarafından yapılan açıklamalar, çocuğun hayatında gerçekleştireceği her şeyin kendisi için tehlikeli olacağı psikozunun oluşmasına neden olur. Bunun da ilerleyen çağlarda cesaretsiz, pısırık, korkak, üretmekten kendini alı koyan bir karakterin ortaya çıkmasını sağlar. Anne ve babaların bu duruma dikkat etmeleri gerekir.

Bir Cevap Yazın