Çocuklarda obezite nasıl engellenir?

cocuk obeziteObezite, son dönemin en önemli sağlık problemlerinden biridir. Yetişkinler arasında sıklıkla görülen obezite artık çocukluk yaşlarını da tehdit eden evrensel bir sorun olarak karşımızda durmaktadır.

Son yıllarda çocukların fiziki aktiviteden yoksun yaşamlar, kaloriden zengin sağlıksız beslenme şekilleri içinde bir döneme geçiş yapmış olmaları obezitenin tetiklenmesindeki en önemli nedendir.

Obezitenin yetişme çağındaki çocuklarda birçok hayati fizyolojik soruna sebebiyet vermesinin yanı sıra psikolojik ve sosyal gelişimlerinde de derin etkileri olan sorunlara neden olduğu gözlemlenmektedir.

Çocukları obeziteden ve obezitenin zararı sonuçlarından korumak için anne ve babalara yapılan tavsiyeler şu şekildedir:

  • Çocuklarınızı alışveriş merkezlerinin demirbaşı haline getirmeyin. Parklara, bahçelere çıkarın. Kış günlerinde dahi bunu yapın. İyi giyinmiş bir çocuk için soğuk, alışveriş merkezinin her anlamda sağlıksız ortamından daha riskli değildir.
  • Çocuklarınızı fast food modasına kurban vermeyin. Arada sırada değişiklik olması ve çocuklarınızın çocukluklarını renkli şekillerde yaşamaları için fast food molalarına izin verebilirsiniz, ancak bunu beslenme şekli haline kesinlikle getirmeyin. Aşırı kalorili bu besinlerin verdiği enerjiyi çocuklarınızın tüketmeleri imkansız olduğundan, aşırı kilo olarak onlara dönüş yapmaktadırlar.
  • TV izlerken, bilgisayar başındayken yemek yeme, birşeyler atıştırma şeklindeki alışkanlıkların oluşmasına izin vermeyin. Yemeklerinizi hep birlikte, yemek masasında, TV kapalı iken yemeğe özen gösterin. Çocuklarınızın yemek listesinde dört ana besin grubundan çeşitlerin olmasına özen gösterin.
  • Çocuklarınızı spora yönlendirin. Bir spor dalı ile meşgul olması için onu teşvik edin, destekleyin. Bu spor dalı ile siz de ilgilenin. Haftasonlarında ailece spor yapın. Yürüyüş, yüzme çocukların rahatlıkla yapabileceği en yararlı sporlardır.
  • Çocuğunuzun kas-yağ-su dengesini bir uzmana kontrol ettirin. Uzman tavsiyelerini özenle uygulayarak sağlıklı bir gelişim içinde olmaları için gerekli tüm adımları en iyi şekilde uygulayın.

Bir Cevap Yazın