Çocuklara hayvan sevgisi nasıl kazandırılır?

Hiçbir canlı dünyaya sebepsiz gönderilmemiştir. Her canlının mutlaka bir yaratılış amacı vardır. Biz insanlar birbirimizi severek mutlu olabiliriz. Bunun yanında diğer canlılarla da aynı dünyayı paylaştığımızdan dolayı onları da sevmeye çalışmamız gerekir.ççç
Hayvanlar bizler için son derece öneme sahip olan canlılardır. Hayvanlar insanlar için vazgeçilmez bir canlı türüdür. Hayvanları insanların yaşam kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz. Canlılar ile dostluk kurmak bazen insanlar ile dostluk kurmaktan daha iyi olabiliyor.

Hayvan sevgisi aşılanan insan yaşamını sürdürürken bütün canlılara gerekli saygı ve sevgiyi gösterebiliyor. Bu nedenledir ki küçük yaştan itibaren çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamamızda fayda vardır.
Çocuklar gelişimlerini bir bütünlük içinde tamamlarlar. İlk olarak çocuklar beş duyu organı vasıtası ile kendilerini ve çevrelerini algılarlar. Çocuklar yakın çevresini algılarken hayvanlar ile de tanışma imkanı bulurlar. Ta bu dönemlerden itibaren çocukların hayvanlarla yakın ilişki içerisinde olmasında fayda vardır. Çocukları ne kadar uzak tutarsak o kadar korku oluşur. Bu dönemlerde ne kadar temas etme imkanı bulursa o kadar daha çok hayvanları sevecektir. Hemen hemen bebekliğinde çocukların ev sevdiği oyuncak ayıcık dediğimiz oyuncaklardır. Bu yaşlardan itibaren sevgi başlatılabilir.

Günümüzde bazı dernekler topluma hayvan sevisini aşılamak için bir çok proje üretmektedirler. Halk olarak bu tip faaliyetlere katılmakta daha istekli hareket emeliyiz. Ancak bu şekilde bizi model alan çocuklarımız hayvanları daha çok sevebilir. Kişi kendisi hayvanları sevmiyor olsa bile bunu çocuğa fark ettirmemelidir. Çocuk aile bireyine bakarak tavır belirler.

Bazı aileler sadece temizlik yüzünden hayvan beslemekten uzak durmaktadırlar. Bu tip aileler için en ideal hayvan balıktır. Bakması ve beslemesi çok daha kolaydır.
Çocuğuna hayvan sevgisi aşılamak isteyen aileler belirli aralıklar ile hayvan bahçelerini ziyaret etmelidirler. Burada hayvanlar hakkında çocuklarını bilgilendirmeye çalışmalıdırlar. Zararlı hayvanlar dışın olan hayvanlara oymaları sağlanmalıdır.

Çocuk yetiştirirken anne babalar çocuklara bol bol hikaye okurlar. Hikaye seçerken hayvan konulu hikayeler tercih etmeleri daha doğru olacaktır. Yine boyama kitaplarındaki hayvanları boyamaları sağlanarak hem hayvanları tanımaları hem de onları sevmeleri sağlanabilir.

Bazı aileler evcil hayvan alırken çocuklarının sorumluluk almasını isterler. Hayvan almadan önce çocuğunuzun bu sorumluluğun altına girip giremeyeceğini iyi değerlendirin. Çocuğun herhangi bir hayvana karşı alerjisi olup olmadığına baktırın. Çocuğun güvenli bir ortamda hayvanla birlikte olmasına dikkat edin. Çocuğu hayvan ile baş başa kalmaması ilk etapta faydalı olacaktır.

Karşısına bir anda çıkan bir hayvandan çocuğunuz ürktüğünde hayvanı zorla sevdirmeye çalışmamalısınız. Bu davranış çocuğunuzun daha çok korkmasına sebep olabilir.
Ailemiz dışındaki sevgiler genellikle karşılıklı sevgilerde. Sadece ailedeki sevgi karşılıksızdır. Çocuğumuz aile sevgisi dışındaki karşılıksız sevgiyi ancak hayvanlarda görebilir. :evresini fark etmeye başlayınca çocuk bu sevgiyi de fark etmeye başlayacaktır.

Okullarımızda hayvan sevgisi üzerinde yeterince durulmuyor. Bu dönemlerde gerek hayvan konulu tiyatrolar gerekse hayvan konulu şarkılar vasıtası ile çocuklarımızın hayvanları daha çok sevmeleri sağlanabilir.
Aynı şekilde evde televizyon izlerken çocuklarımıza hayvanlar ile ilgili belgesel ve filmler izletmek daha faydalı olacaktır. Özellikle köyleri olan aileler için çocuğa hayvan sevgisi kazandırmak daha kolaydır. Köylerde hayvanlarla tanışma imkanı daha fazladır.

Bir Cevap Yazın