Cocker köpeklerin özellikleri nelerdir?

cockerCocker köpekler neşeli, çocuklarla dost, uysal, sahibine karşı saygılı ve iyi huyludur. Apartman yaşamına oldukça iyi uyum sağlarlar. Çok akıllı ve güvenilir bir ırktır. İnsanları ayırt etmeden mutlu olmayı becerirler. Hassas bir yapıya sahip olan köpekler, neşeli ve sevecendir. Çocuklarla iyi geçinir, cana yakın ve güçlü olurlar. Kuyruk sallamayı severler.

Cocker köpeklerin yapısal özellikleri

Yaşam ömürleri yaklaşık 12-15 yıl kadardır. Tüylerinin uzunluğu orta derecede olur. Bacakları ve vücudunun alt tarafı tüylüdür. Dişileri 34-37 cm arasında boya sahip, erkek cocker köpekler ise 37-39 cm kadar olur. Erkekler 12-14 kg ağırlığında olur. Dişiler yaklaşık 11-13 kg kadardır.  Köpeklerin kafasının üst tarafı burun yapısının üstündeki çizgiye eşit olur. Burunlarının uzunluğu ortalama kafalarıyla aynı olur. Bu özellikleri nedeniyle av köpeği olarak bile değerlendirilirler.

Cocker köpekler dışa dönük bir ırk olsa da, bazıları içe kapanık olabilir. Sahiplerine oldukça düşkün olurlar. Bu köpeklerin üstün özellikleri olduğundan, cocker köpek almak isteyenler yavrunun mutlaka ailesini araştırmalıdır. Bazı dişiler oldukça dominant olabilir. Erkekler ise daha iyi özelliklere sahip olabilir. Dişiler sahiplerinde bazen önceki sahiplerinin özelliklerini arayabilir. Köpeklerin işbirliği yapma istekleri yoğun olur.

Cocker köpek eğitimi

Bu köpekleri evde eğitmek oldukça kolay olur. Eğitime başlamak için köpeğin 3-4 aylık olması beklenmelidir. Bu zamandan önce verilecek eğitim kalıcı olmaz. Profesyonel anlamda eğitilmeleri ise, bir yaşından sonra olmalıdır. Eğitim verilirken özellikle köpeğe eğitim veren kişinin lider olduğu ona hissettirilmelidir. Köpeğe davranışlarda dengeli ve tutarlı olmak çok önemlidir. Buna dikkat etmezseniz şımarık, başıboş ve agresif bir köpeğe sahip olabilirsiniz. Mutlaka olumsuz davranışlarını cezalandırmalı, olumlu pozitif olanlarını ödüllendirmelisiniz. Oldukça zeki olduklarından çok basit emirleri bile kolayca algılar ve uygularlar. Bu nedenle eğitim sırsında zorluk çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz.

Cocker köpeklerin beslenmesi

Köpeklerin beslenmesinde her zaman olduğu gibi kuru mamaların tercih edilmesi gerekir. Bunun yanında haftada bir defa haşlanmış yumurta verilmesi uygun olur. Cocker köpeklerin sindirim sistemi oldukça hassastır. Bu nedenle ev yemeğinden uzak tutulmaları önerilir. Yemek kaplarına konulacak kuru mamalar bile ıslatılmamalıdır. Yavru cocker köpeklere günde üç defa kuru mama verilmesi uygundur. Bir yaşına gelen köpeklere günde iki defa, bir yaşını geçmiş köpeklere ise günde bir defa kuru mama verilmesi uygundur. Ancak günde bir öğün yiyeceği kuru mamayı ikiye bölerek sabah ve akşam vermeyi de tercih edebilirsiniz.

Cocker köpeklerin bakımı

Bu köpeklerin tüyleri düzenli olarak taranmalı ve fırçalanmalıdır. Bazı cocker köpeklerin tüyleri gür ve yünsü özelliktedir. Bu nedenle tüylerinde düğümlenme olabilir. Bazı köpeklerin tüyleri ise daha yumuşak ve ipeksi özellikte olabilir. Köpeklerin yıkanmasında sorun olmaz. Ancak çok sık yıkama yerine kuru şampuan tercih edilebilir. Cilt enfeksiyonlarından korunmaları için ayda bir defa suyla yıkanmaları tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın