CMS nedir? En iyi CMS sistemi hangisidir?

İnternet popüler olmaya başladıkça, bazı kavramlarda popüler olmaya başlıyor. Bunlardan birisi CMS ifadesi. Kısacası sitelerin yönetilebilmesi için gereken yazılım. Bu sitenin arka yüzünde işleyen bir CMS sistemi var. Eğer olmasa, site kurulamaz. Bugün en çok konuşulan iki CMS sistemi var. WordPress ve Joomla… Bunlar birçok ülkede tercih edilen ve ücretsiz olarak sunulan sistemler. Birçok eklenti ve tema seçenekleriyle kullanıcılarına destek veriyorlar.how-to-choose-cms-system

İkisi arasındaki fark çok büyük. Özellikle WordPress kullanımı, diğerine göre son yıllarda giderek daha da artmaya başladı. Bu sebeplerdir ki WordPress, daha çok destek ekibine sahip ve kendisi için eklentiler, temalar üretilen bir sistemi ifade ediyor. WordPress sistemini tercih edilebilir kılan en büyük özelliği, kullanımındaki kolaylığı. Bu sayede daha önce site kurmayan veya yönetmeyen birisi bile kolayca öğrenebiliyor ve sitesini yönetebiliyor. Joomla ise, daha zor bir yapıya sahip olduğundan en azından temel olarak PHP dilinin bilinmesini gerekli kılıyor. Profesyonel anlamda kullanabilmek için bu dilin temel anlamda bilinmesi şart. WordPress için ise böyle bir zorunluluk yok.

Joomla

Bu sistemi tercih edecek olan kişiler daha kapsamlı bir siteyi düşünüyorlarsa tercih edebilirler. Ama kişisel bir blog veya dergi sitesi kuracaklar için joomla tavsiye edilmez. Forum siteleri, haber siteleri gibi geniş çaplı site kuracaklar için Joomla uygundur. Bu sistemin daha işlevsel olmasını sağlayacak önemli elentileri var. Bu sistemin kodlama sistemi, diğerinden daha ağırdır. Bu nedenle SEO açısından bir dezavantaj sağlamaktadır. Sağladığı bu dezavantajdan dolayı tercih etmeyenler de var.

WordPress

Hafif bir kodlama yapısına sahip olduğundan dolayı tercih ediliyor. Dediğiz gibi kolay kullanım ara yüzüne sahip olması da, çokça tercih edilmesinin sebebi. Önemli eklentilere de sahiptir.

 

Bir Cevap Yazın