Civan perçemi faydaları nedir?

Civan perçemi sağlık için oldukça faydalı ve ülkemizde 40 kadar çeşidi yetişen şifalı bitkiler arasında yer alır. Halk arasında akbaşlı, kandil çiçeği, beyaz civanperçemi, sarı civanperçemi, binbir yaprak otu, marangoz otu, asker yarası, sağlam ot, yaşlı adam biberi gibi isimlerle de tanınan bir bitkidir. Civan perçemi daha çok yol kenarlarında, çayırlık alanlarda ve meralarda yetişir. Verimsiz topraklarda bile rahatlıkla yetişebilen bitki, tek dalı olan, lifli ve tüylü yapıdadır. Bitkinin çiçekleri Mayıs ve Ağustos ayları arasında açmaktadır. Kurutularak şifalı bitki ve baharat olarak faydalanılır. Unutulmaması gereken civan perçeminin çiçekleri güneşin en etkili olduğu zamanlarda toplanmalı, çünkü eterik yağlar ve şifa gücü açısından bu saatler etkisi oldukça fazladır. Bitkinin faydaları ilaçlar kadar kuvvetlidir.

Civan perçemi faydaları nedir?

civan perçemi

 • Antiseptik özelliğine sahip olan bitkiler arasında yer alır.
 • Baş dönmesinde, bulantılarda ve burun kanamalarında etkilidir.
 • Migren krizleri için hastaların kurtarıcı bitkileri arasında bulunur.
 • Sindirimi kolaylaştırarak, vücutta oluşan gazı giderir.
 • Soğuk algınlığında, ateş ve kramplarda etkili bir şifa kaynağıdır.
 • Kadınların adet dönemindeki düzensizliklerinde etkili olan bitkilerin başında gelir.
 • Kanamalarda ve cilt tahrişlerinin giderilmesinde etkilidir.
 • Mide ülserlerinde, mide kramplarında tedavi edicidir.
 • Safra akışını düzenleyerek, vücuttaki kanı temizleyen etkiye sahiptir.
 • Bayanların özellikle regl dönemlerinde yaşadığı ağrılarda, menopoz öncesi ve sonrasındaki sıkıntılarında çok etkilidir.
 • Kadın üreme organları hastalıklarının başında gelen rahim kanserinde, yumurtalık rahatsızlıklarında, miyomlar ve vajinal akıntılarda oldukça etkili bir çözüm olacak özelliklere sahip olan bitkiler arasındadır. Ünlü herbalist Kneipp bir yazısında civan perçemi için, ‘’ arada bir de olsa kadınlar civan perçemi çayı içmiş olsalardı, yaşadıkları pek çok problemle karşılaşmazlardı’’ demiştir.

Yumurtalık iltihaplanmalarında hastaların yapacağı oturma banyolarında, iltihabın dağılarak, gerilediği gözlemlenmiştir.  Aynı şekilde yapılacak olan oturma banyoları miyomlar içinde çok fayda sağlar. Kol ve bacaklarda oluşan sinirsel ağrıların, bu bölgelerin yıkanmasıyla ağrılarının dinmesi sağlanır. Civan perçemi otunun su buharı ile damıtılmasıyla civan perçemi yağı elde edilir. Bu yağ migren sorununda, astımda, baş ağrısında ve bronşit gibi rahatsızlıklarda kullanıldığı gibi, haricen cilt ve saç bakımında, güneş yanıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Tıp alanında yaraların tedavisinde kullanılması yaygındır.  Civan perçemi bitkisel tedavilerde oldukça iyi bir yere sahip ve bir çok hastalığın giderilmesinde kullanılan şifalı bir bitkidir. Bitkinin bitkisel tedavi alanında kullanılması sırasında, uzmanlardan destek alınması faydalı olacaktır. İstenilen faydayı görmek için, bitkinin uygun şekilde kullanılması gerekir. Sağlığınıza dikkat etmeniz dileğiyle..

Bir Cevap Yazın