Citroen C4 nasıl bir araçtır?

Citroen C4 modeli araçlar donanımı ve özellikleri ile Citroen firmasının en çok satan araç modelleri arasında yer almaktadır. Aracın hatchback görünümü hem aileler, hem de genç neslin ilgi odağı haline gelmiş. Benzinli ve dizel motor seçenekleri ile tasarlanmış ve kullanıcılarla buluşmuş olan araç, hem keseye, hem de göze hitap ettiğinden, alıcılarına cazip gelmektedir. Aracın benzinli seçeneği olan Attraction modeli, donanımlar açısından biraz kısıtlı da olsa, fiyatları ve yakıt tasarrufu ile kullanıcılar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Aracın dizel seçeneklerinde ise, kullanıcılara otomatik ve düz vites alternatifleri sunulmuş. Otomatik vites seçenekleri genellikle çok fazla yakıt tüketimi ile bilinse de, bu ölçüt Citroen C4 için geçerli değil. Aracın e-HDI teknolojisine sahip olması, yakıt tüketimini düz vitesten bile daha düşük olmasına neden olmuş. Manuel vitesli araçlar 4,6 lt yakıt tüketimi yaparken, otomatik vitesli olanlar 3,8 lt tüketimle kullanıcılarına oldukça cazip imkânlar sunmaktadır.

Citroen C4 Attraction, Confort ve Exclusive olarak üç farklı donanım seçeneğiyle sunulmaktadır. Attraction en standart düz

citroen c4

modeli olarak tasarlanmış ve benzinli araçlarda sunulmuştur. Confort ve Exclusive ise, tasarımda konfor açısından oldukça donanımlıdır. ABS, EBA ve EBD üç donanım modelinin ortak özellikleri arasında yer alır. Aracın Exclusive modelinde sunulan e-HDI teknolojisi ve tüm teknolojik özellikleri üzerinde taşıdığı için en fazla konforu bir arada sunan bir donanıma sahip. Park ve yağmur sensörünün olması, otomatik klima bulunması, otomatik katlanan yan aynalar, navigasyon ve bluetooth kolaylığı, park freni kolaylığı, deri direksiyon simiti, yükseklik ayarı yapılan, ısıtmalı ve masajlı ön koltukların cazibesi, F1 vites kolu Confort ve Exclusive modellerinde olan ortak özellikleri arasındadır.

Citroen C4 modeli araçlar dört farklı şanzıman seçeneğiyle kullanıcılarına sunulmuş.

  • 5 vitesli şanzıman seçeneği olan BMV 5 kullanımı oldukça yumuşak ve hızlı geçiş özelliğine sahip VTİ 95, VTİ 120 ve HDİ 92 motor seçeneklerinde kullanılmış.
  • BMV 6 ise, 6 ileri vitesli şanzıman seçeneği olarak HDİ 112 ve 150 motor seçeneklerinde kullanılmış.
  • MCP 6 yarı otomatik bir şanzıman seçeneği olarak, ani durma halinde ve ani hızlanma halinde sürücüye büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu seçenek THP 156, MCP ve HDİ 112 motora sahip araçlarda kullanılmış.
  • BVA 4 tam otomatik şanzıman seçeneği olarak VTİ 120 motorlarında tercih edilerek kullanılmış. Şanzımanın kendi sürüş tarzınıza göre ayarlanabilir, aracın motor verimini arttırabileceğiniz yüksek özellikleri bulunmaktadır.

Citroen C4 araçlar ses izolasyonu tam olarak sağlanamamış bile olsa, yakıt tasarrufuna bakıldığında kullanıcıları için oldukça cazip bir seçenek olarak karşımızda durmaktadır. Aracın kendine özel aerodinamik yapısı ve e-HDI teknolojisi yakıt tüketiminin düşürülmesinde etkili olmaktadır. Araçta kullanım sırasında sürücüye destek olan donanımların yer alması, en önemlisi güvenlik donanımıyla Euro NCAP ödülü alması Citroen C4 modelinin tercih edilebilirliğini arttırmaktadır. Kullanıcıların ilgisini çeken ve satış rakamları hayli yüksek olan bu araç sizlerin de tercihi olabilir.

Bir Cevap Yazın