Cilt temizliği nasıl olmalıdır?

yuz-yikama
Güzellik, yüzyıllardır şüphesiz insanların en çok önem verdikleri şeylerin başında gelir. Aynı şekilde güzellik birçok kapıyı açtığı gibi bireyin özgüveninin yüksek olması konusunda en büyük etkendir. Güzellik öncelikle cildin güzel olması ile başlar. Güzel ve sağlıklı bir cildin oluşması için ise temel kural temizliktir. Günde mutlaka sabah ve akşam olmak üzere bu işlemi iki defa yapmalıyız. Çünkü gün içerisinde birçok ortama girip çıkıyoruz, serbest radikallere ve hava kirliliğine maruz kalıyoruz. Bu da cildimizi olumsuz yönde etkiliyor. Bu olumsuz etkenler zamanla cildimizi yıprattığı gibi; sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerinin oluşmasına da neden olabiliyor. Cildin üzerindeki bu kalıntıları atmak için cildi güzel bir şekilde temizlemek ve ardından cilde bakım yapmak gerekiyor.

Cilt temizliğinde asıl önemli olan nasıl bir temizleyici madde kullandığımız ve bu ürünün cildimize uygun olup olmadığıdır. Piyasada cilt temizliği konusunda sayısız ürün bulunuyor: sabunlar, jeller, macunlar, kremler ve sütler. Her bir ürün cilt güzelliğine dair pek çok şey vaat ediyor. Bu kadar ürün çokluğunda ne yapacağımızı bilemiyor ve sonunda rastgele bir ürün seçiyoruz.  Bu duruma düşmemek için cilt tipimizi iyi bilmemiz gerekir. Bir güzellik merkezinde veya hastanede cilt analizi yaptırarak bir uzman tarafından cilt tipimizi belirleyebiliriz. Ardından cildimizin ihtiyacı doğrultusunda ürünler almalıyız. Fakat kozmetik ürünlerdeki bazı maddeler, her cilde uymayabilir. Farklı ciltlerde farklı reaksiyon gösterdiğinden tavsiye üzerine asla ürün satın almamalıyız. Bazı ürünler cildi yağlandırdığı gibi bazı ürünleri de cildi kurutur. Alerjik ciltlere sahip kişiler, alerjiye sebep olan ürünlerin bulunduğu kozmetikleri de kullanmamaları gerekir.

İyi bir cilt temizliğinde cilde uygun ürünü seçmek dışında düzenli kullanmak da bir o kadar etkili. Kozmetik bakım ürünleri aynı zamanda tedavi edici ilaç niteliğindedir. Bu tedavinin başarılı ve etkili olabilmesi için de düzenli kullanmak şarttır. Bir cilt temizleyici ortalama sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanılmalıdır. Gece boyu salgılanan fazla sebumu temizlemek için sabah; gün boyu kirliliğe ve zararlı radikallere maruz kalan cildimizi temizlemek için ise akşam olmak üzere günde iki kez temizlemek uygun olup uzmanlar tarafından da tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın