Cilt bakım maskeleri nasıl kullanılmalıdır?

Cilt bakımı insanlar için sadece estetik kaygılardan ötürü değil, sağlık açısından da önemlidir. Cildin temizliğine ve bakımına özen göstererek, ilerleyen yaşlarda oluşacak kırışıklıkların ve deformasyonların önüne geçilebilir. Bu yapılmadığı takdirde hava koşulları, sigara kullanılması ya da sigara içilen ortamlarda bulunulması, makyaj yapılması, beslenme hataları gibi etkenler sebebiyle cildin olumsuz olarak etkilenmesinin önüne geçilemez. Kişilerin cildi bulundukları yaşlara göre daha solgun ve yorgun bir görünüm alır. Cildin hak ettiği canlılığı ve görünümü koruyabilmesi için, genç yaşlardan itibaren cilt bakımını ihmal etmemesi gerekir. Bu amaç doğrultusunda en az ayda bir kez cildine bakım yaptırması ya da evde kendinin bu bakımı uygulaması doğru olacaktır. Cilt bakımında doğru ürünün kullanılması önemlidir. Bakım öncesinde cilt analizinin yapılması ve bu doğrultuda kullanılacak malzemenin seçilmesi gerekir. Bu cildin nemini, yağ dengesini ve elastikiyetini korumasına yardımcı olacaktır. İnsanların cilt yaşı, bulunduğu yaşla orantılı olmayabilir. Bu hassas konuya dikkat edilmesinde fayda vardır. Doğru bir cilt bakımı sırasında cildin tonik ile temizlenmesi, peeling yapılması, uygun ürünlerle yüz masajı uygulanması, nemlendirme gibi işlemlerle cilt temizlenmelidir. Böylece gözenekler açılmalı, kan dolaşımı hızlandırılmalıdır. Ciltte bulunan ölü dokular temizlenmeli, siyah noktalardan arındırılmalıdır. Cilt bakımında yaşla orantılı ürünlerin kullanılması da önemlidir. Kimyasal özellikte olan ürünler dışında, doğal içerikli ürünlerin kullanılmasına ağırlık verilmelidir. Sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmak için cilt maskeleri dışında dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;

 • Günlük su alımınızı en az 2 litre olarak ayarlayın.cilt bakımı1
 • Kullandığınız makyaj malzemelerinin kalitesine dikkat ediniz. Makyajlı olarak yatmayın.
 • Aşırı güneşte kalmaktan ve sigara içmekten kaçınınız.
 • Haftada bir kez peeling, 15 günde bir maske uygulayın.
 • Cildin her gün nemlendirilmesine dikkat edin.
 • Cildinizde bulunan sivilceleri sıkmayın.
 • Klimalı ortamlarda uzun süre bulunmanın, cildinizi kurutacağını unutmayın.
 • Cildinizde sıkça bir buz kalıbını eriyinceye kadar gezdirerek, kan dolaşımının hızlanmasını sağlayın.

Evde uygulanabilecek cilt bakım maskeleri nedir?

 • Cilt kırışıklıkları için: Kırışıklıkları önlemek için alın bölgenizde avakado ve limon suyu kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin etkisini dört gün içinde görebilirsiniz. Burundan ağız bölgesine kadar olan kırışıklıklar için soya ürünleri tüketebilir, flavonoit içerikli kremlerle masaj yapabilirsiniz. Buna her gün dikkat ederseniz, iki hafta içinde etkilerini fark edilir derecede görebilirsiniz. Üst dudak bölgenize ise zeytinyağıyla masaj uygulayabilirsiniz.
 • Sigara kullananlar için: Sigara kullanıyorsanız cildinize sararmalar olacaktır. Bunu önlemek için akşam yatmadan önce armut suyuyla cildinizi silebilirsiniz.
 • Cildinizde bulunan çiller için: Çilleri gidermek için akşamları maydanoz maskesi uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak uygulandığında, zamanla çillerin yok olduğunu göreceksiniz.
 • Ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesi için: Cilde parlaklık verecek ve ölü hücreleri temizleyecek olan kivi ile bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Cildinize kivi ile hazırladığınız maskeyi uygulayabilirsiniz.
 • Ciltte bulunan siyah noktalar için: Bu sorununuz için yoğurdun içine limon kabuğu rendesi ve biraz mısır unu koyarak hazırladığınız maskeyi kullanabilirsiniz. 15 dakika beklettiğiniz maskeyi ılık suyla yıkadığınızda ve düzenli kullandığınızda, aradaki farkı göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın