Ceviz reçeli nasıl yapılır?

Bilhassa Orta Asya insanının uzun yaşama ve dinç olmasının sırlarından biri olan ve doğal doping olarak isimlendirilen yeşil ceviz reçeli, cevizin ham halinden elde edilmektedir. Yılın sadece bir ayında (Haziran) toplanan yeşil cevizlerden reçel elde etme süreci cevizlerin toplanmasıyla birlikte yaklaşık olarak bir ay sürüyor fakat lezzetinin yanında birçok faydası da bulunmaktadır.Yapılışı en zor olan reçel türlerinden biridir. Bundan dolayıdır ki çok fazla bilinmemektedir. Yapım aşaması uzun zaman almaktadır.
cevizreçeli
Malzemeler: 50 tane olgunlaşmamış ceviz, 2 lt su, yarım çay kaşığı limon tuzu 1 çay bardağı kireç (inşaatlarda kullanılan toz, 5 su bardağı şeker, 3 su bardağı su, 1 kabuk tarçın.
Ham cevizden yapılan bu reçel için cevizin ağaçtan toplanma zamanı son derece önemlidir. Genel olarak haziran ayının ortalarında toplanan cevizlerden yapılır. Bunu anlamak için kürdanın hiç zorlanmadan cevize batırılması gerekir. Eğer kürdan kolaylıkla batıyorsa o zaman ceviz hazır demektir.Cevizlerin yeşil kabuğunun altında bulunan odunumsu kabuğun henüz oluşmamış olması gerekiyor.
Mayısın son haftası Haziranın ilk haftası aralığında toplanan cevizler reçel için daha uygundur. Ceviz bıçakla zorlanmadan kesilebilmelidir. İlk olarak toplanan cevizleri sebze soyucuyla ince bir tabaka halinde soymak gerekiyor. Soyma işleminde ellerinizin kararmaması için mutlaka eldiven kullanınız. Cevizlerin üzerlerini kapatacak kadar su ekleyip 10 gün boyunca günde 2 defa acı suyunu değiştirerek tatlandırmasını sağlayınız.
10.günün sonunda plastik ya da çelik bir kaba 2 lt suyu alarak üzerine kireci ekleyip iyice karıştırınız ve 2-3 saat sonra kireç dibe çöktüğünde cevizleri 1 gece bu suda bekletiniz.

Sonraki gün ise cevizleri kireçli sudan çıkarıp 4-5 su değiştirerek birbirine sürerek yıkayınız. Üzerini kapatacak kadar su koyup 10 dakika kadar kaynatıp suyunu dökerek tekrar yıkayıp üzerini kapatacak kadar su ekleyerek aynı işlemi tekrar ettikten sonra cevizleri süzeğe alınız.Diğer tarafta şerbeti için gerekli olan şeker ve suyu 1-2 taşım kaynatıp cevizleri çatal batırarak ya da örgü şişiyle şişleyerek şerbete atınız.

Kaynamaya başlayınca 10 dakika kaynatıp altını kapatınız. 8 saat dinlenmeye bırakınız ve bu işlemi 3-4 defa kaynatıp soğutarak tekrarlayınız. 2. işlemde kabuk tarçını, son işlemde ise limon tuzunu ekleyiniz. Bir gün de üzerine tülbent kapatarak güneşlendiriniz.

Bir Cevap Yazın