Ceviz ezmesi nasıl yapılır?

ceviz ezmesiCeviz ezmesi Burdur yöresinin en sevilen tatlıları arasında yer almaktadır. Bu lezzet yapımı ve kıvamıyla bir anlamda un helvasını anımsatmaktadır. Aynı zamanda hem pratik hem de oldukça lezzetlidir. Eğer kısa sürede lezzetli bir tatlı hazırlamayı istiyorsanız, tercihizi ceviz ezmesinden yana kullanmanızı tavsiye ederiz. Üstelik sağlıklı, sindirimi kolay ve sizlerin tatlı ihtiyacınızda her zaman yiyebileceğiniz bir tariftir. Dilerseniz birlikte ceviz ezmesini hazırlamaya başlayalım.

Ceviz ezmesi tarifi için gerekli olan malzemeler

  • 4 su bardağı irmik
  • 4 su bardağı toz şeker
  • 1 kilogram ceviz içi (küçük küçük parçalanmış olacak)
  • 1 su bardağı su

Üzerine ve süsleme için malzemeler

  • Pudra şekeri (elenmiş)

Ceviz ezmesi yapımı

Dibi tutmayacak olan teflon bir tencerenin içine 1 bardak suyu ilave edin. Tencereyi hemen orta ateşe alın ve suyun ılınmasına kadar ısıtın. Suyun ılınmasından sonra (sadece ılınması yeterli gelecek, kaynatmanıza gerek yoktur) içine 4 su bardağı toz şekeri tencereye koyun. Şeker eriyinceye kadar karıştırmaya devam edin.

Toz şeker erirken, bir kabın içine 4 su bardağı irmik ile ağıza gelecek biçimde küçük küçük parçaladığınız 1 kilo cevizi koyarak karıştırın. Toz şeker iyice eridiğinde, kabın içinde hazırladığınız ceviz ve irmik karışımını tencerenin içine boşaltın.

Şekerli suyla buluşan ceviz ve irmiğin istenen kıvamı bulması için, oldukça önemli aşama olan karıştırma sırasında dikkatli olmalısınız. Macun gibi bir hamur kıvamına gelmesi gerekli olan tatlıyı karıştırdığınızda, uygun bir şekilde yoğurup karıştırmalısınız. Bunu sağlamak için kaşığı, aynı kekinizin daha iyi kabarmasını sağlayabilmek için yaptığınız gibi kaşığınızı dairesel hareketlerle çevirin ve malzemelerin alt üst edilerek karışmasını sağlayın. Tatlınız macun gibi bir hamur kıvamına gelince hazır duruma gelmiş demektir.

Ceviz ezmesi içinde kuru yemiş yağını kendi bırakacağından, ayrıca irmik una nazaran daha az birleşerek topaklandığı için, pişme sonrasında çırpma gibi işlemleri yapmanıza gerek kalmaz. Hazır hale gelmiş olan tatlıyı isteğinize bağlı olarak kare, yuvarlak ya da dikdörtgen bir cam tepsinin içine alın. Ceviz ezmesini özenle bu tepsinin içine eşit miktarda yayın. İsterseniz üst yüzeyinin daha pürüzsüz olmasını sağlamak için ıslak bir ıspatula yardımıyla tatlıya son bir rötuş yapın.

Tepsinin içindeki tatlıyı arzunuza göre baklava biçiminde ya da kare şeklinde kesin ve üstünü elenmiş (pürüzsüz bir görünüm elde etmek için) pudra şekeriyle süsleyerek tatlandırın. Ceviz ezmesini ılık olarak sevdiklerinize ikram edin.

Ceviz ezmesi servise hazır, afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın