Cep telefonu zararlı mıdır?

mobile phoneYıllarca tartışıldı durdu; “Cep telefonları zararlı mıdır, değil midir?” diye.  Sağlık Bakanlığı açıkladığı raporla bu konuda tarafını net olarak ortaya koymuştur ve “Cep telefonu zararlıdır.” demiştir. Yurtdışında da cep telefonunun zararlı olduğu yönünde açıklanan raporlar da mevcuttur.

Yaydıkları manyetik alan ile özellikle baş bölgesi ve beyin için zararlı etkileri olan cep telefonlarının, kalp, böbrek gibi organlar üzerinde de zararlı etkileri olduğu iddia edilmektedir. Cep telefonlarının ve baz istasyonlarının beyin tümörleri, kanser gibi ölümcül rahatsızlıklara sebep olduğu yönünde çok fazla rapor mevcuttur.

Cep telefonlarının zararlı etkilerinden korunmak adına alınabilecek bazı tedbirler bulunmaktadır. Bu tedbirleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Cep telefonu ile arama yapıldığında karşı tarafla bağlantı kurulmadan telefonun kulağa götürülmemesi
  • Cep telefonunun kulaklıkla kullanılmasının tercih edilmesi
  • Cep telefonu kulaklığının olmadığı hallerde hoparlör formunda kullanılması
  • Cep telefonunun uyunulan mekanda tutulmaması ya da en azından kapatılması
  • Cep telefonunun uyunulan mekanda şarjda bırakılmaması
  • Cep telefonlarının çocuklardan ve hamilelerden özellikle uzak tutulması
  • Cep telefonlarının araç içinde kullanılmamasına özel önem verilmesi
  • Cep telefonlarının aramadan ziyade kısa mesaj için kullanılması
  • Cep telefonu tercihinde SAR değeri düşük telefonların tercih edilmesi

Her ne kadar zararlı olduğu konusunda bunca çalışma, iddia ve rapor olsa da aksi yönde çalışmalar ve iddialar da söz konusudur. En önemli iddia cep telefonlarının zararlı olduğunu destekleyen bilimsel bir veri ve kanıt olmadığı yönündeki iddialardır.

Sağlık doğallıktan uzaklaştıkça tehlikelere maruz kalır. Günümüz dünyasında, gıdanın, havanın, çevrenin, malzemelerin her geçen gün doğallıklarını yitiriyor olması bu tehlikeleri artırmaktadır. Manyetik alanın, radyasyonun sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine dair çok fazla çalışma ve iddia olması sebebiyle cep telefonları da sürekli bir tartşma konusudur.

Ancak, karşı iddiaların  olması, sağlığa olumsuz etkilerinin yeterli veri olmaması sebebiyle cep telefonu kullanım oranı düşmediği gibi sürekli artmaktadır.

Bir Cevap Yazın