Celal Bayar kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ nin üçüncü cumhurbaşkanı, Atatürk döneminin son başbakanıdır. Ayrıca Manisa bölgesinden milletvekilliği celal bayarve bakanlık görevlerini icra etmiştir. 1937 – 1939 yılları arasında başbakanlık yapmıştır. 1883 Bursa/Gemlik doğumlu üçüncü cumhurbaşkanı Celal Bayar, 1986 yılında vefat etmiştir.

Celal Bayar, memuriyet hayatına adliyede başlamıştır. Adliyede memur olan Bayar, daha sonra çeşitli bankalarda çalışmıştır. Kurtuluş Savaşı için Hindistan halkının  topladığı yardımlar ile Atatürk’ ün emrini alarak İş Bankasını kurmuş ve ilk genel müdürlük görevini üstlenmiştir. 1903 yılında evlendiği Reşide Hanım’ dan Refii, Turgut ve Nilüfer adında üç çocuğu dünyaya gelmiştir. Refii ve Turgut isimli çocukları kendisinden önce vefat etmiştir. 1914 yılında kurulan Altay Spor Kulübü için para yardımında bulunmuş, gençlere spor yapma  imkanı sağlamıştır.

Çok partili döneme geçildikten sonra 1948 yılında Demokrat Partiyi kuran Celal Bayar, 1950 yılında cumhurbaşkanı seçilerek 10 sene bu görevi icra etti. 1960 darbesi ile iktidardan alınıp tutuklandıktan sonra 1961 yılında idama mahkum edildi. Ancak yaşından dolayı cezası müebbet hapse çevrildi. Dördüncü cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından af çıkartılarak 1966 yılında serbest kalması sağlandı. 103 yaşında vefat eden Bayar‘ ın kabri memleketi Bursa/Umurbey’de  bulunmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın