Çanta seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Kadınlar dış görünümleri büyük önem verirler. Her şey birbiri ile uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde rüküş olarak nitelendirilirler. Çanta kadınların alışveriş yapmaktan en çok hoşlandıkları ürünlerin başında gelmektedir.
çantaseçmek
Çantalar, kıyafetleri tamamlayan ve daha bir havalı gösteren en önemli aksesuarlardan biridir. Bundan dolayı çanta alırken bazı hususlarda dikkatli olmak gerekir. Örneğin vücut yapısına uygun çanta almak şıklığı tamamlayan bir unsurdur. Eğer minyon tipli biri geniş yani hobo bir çanta kullanırsa hiç şık görünmeyecektir. Minyon tipli bayanların genel olarak küçük boy çanta tercih etmeleri gerekir. Aynı şekilde büyük boy bedenli kadınlar için ise heybe tarzında geniş çantalar olan hobo modelleri daha uygun olacaktır.

Deri çanta seçiminde görsellik kadar önemli olan diğer hususlar şunlardır:

1- Deri Kalitesi
Deri kalitesinde en önemli faktörlerden biri elbette ki derinin kalınlığıdır. Tabii bu ne kadar kalın deri o kadar kalite demek değildir. Deri çanta satışı yapılan mağazalarda pek çok farklı deri çeşidi görmek mümkündür. Türkiye’de en çok rastlayacağınız deri “zik” olarak adlandırılan deridir. Bu deri genel olarak 0.5 mm kalınlıktadır ve aslında deri mont yapımı için kullanılmak için hazırlanmış, koyun, keçi nadiren inceltilmiş bir dana derisidir. Genel olarak deri mont imalatından artan bu deriler üreticiler için son derece ekonomiktir, derinin çantaya uygun kalınlığa getirilmesi 1kat sünger ve astar ile sağlanmaktadır. Zik tabaklanmış derinin en üst yani cilt tabakasının kesilip tıraşlanması sonucu elde edilmektedir. Kullanılan deri dana derisi gibi kalın bir deri ise alt tabaka kemer vs yapımı için kullanılır.

2- Derinin renklendirilmesi
Tabaklanmış deri evde kullandığımız çamaşır makinelerine benzer çok büyük boyutta tambur adı verilen kazanlara boya ilave edilerek atılır, istenilen renk elde edilene kadar tamburda yıkanmaya devam edilir. İkinci bir yöntem ise tabaklanmış olan deriye elde boya uygulamaktır. Bu önceki yönteme göre çok daha zaman alıcı ve emek gerektiren bir yöntemdir. Tabii harcanan emeğin karşılığı olarak daha kaliteli renkler elde edilmektedir.

3- Çantanın işçiliği
Çantaya harcanan emek-işçilik daha ilk bakışta kendisini gösterir. Birçok çanta düz ve fabrikasyon boyanmış derilerden makine ile dikilmiştir. Bu derinin veya çantanın düşük kalite olduğu anlamına gelmez, fakat elde yapılmış olan çantalar çok daha dayanıklı, güzel görünümlü, bu yüzden daha değerlidir

4-Çantanın bütün duruşu
Çanta alırken çantada herhangi bir hata olup olmadığını kontrol edin. Çünkü defolu bir ürünle karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Çantanın derisi yumuşak ve pürüzsüz olmalıdır. Genel olarak deri ne kadar yumuşaksa, fiyatı da o kadar pahalı olur. Çantanın özellikleri son derece önemlidir. Mesela, pürüzsüz olanların bakımı daha kolaydır, süet olan çantalar daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar ve temiz tutmak çok daha zordur.

5- Çantaların dikişleri
Dikişler, deri çantaların en önemli unsurlarıdır. Dikişlerin güçlü olduğundan ve iyi dikildiklerinden, baskıya ve ağırlıklara dayanıklı olduklarından emin olmak gerekmektedir. Ayrıca dikişlerin ne kadar düzgün oldukları çok önemlidir. Eğer dikişin herhangi bir yerinde gevşeklik veya kusur varsa kaliteli bir çantadan bahsedilemez.

6. Astarı
Deri bir çanta alırken içinin de en az dışı kadar önemli olduğunu unutmamak gerekir. Çantanın içini açın ve astarı kontrol edilmelidir. Kolayca parçalanmayacak, kaliteli bir astarı olmalıdır.

7- Çantaya takılı parçalar
Çantanın üzerine takılı olan parçaların takılma yerlerinin kuvvetli ve dayanıklı olup olmadıkları mutlaka kontrol edilmelidir. Tutma yeri, cepler ve bantlar bu noktada önemlidir. Bantlar ve kulp ağırlığı taşıyan yerlerdir ve bu nedenle dayanıklı olmaları gereklidir.

8- Kokusu
Derinin doğal kokması ve herhangi bir boya veya kimyasal kokusunun olmaması önemlidir. Ayrıca,bilindiği gibi iyi kalite deriler çok güzel kokarlar.

9. Garanti
Eğer bir tasarımcının deri ürününü alıyorsanız veya bilinen bir mağazadan alışveriş yapıyorsanız, iade politikalarını ve garanti süreleri ve şartlarını mutlaka kontrol edin. Çantanızın başına bir şey gelirse değiştirebilme imkanınızın olup olmadığını öğrenin.

Bir Cevap Yazın