Çam terebentin faydaları nelerdir?

çamÇam terebentin esansı buhar distilasyonu yoluyla elde edilmektedir. Bunu düzenli şekilde kullanmak özellikle saç uzatmak isteyenler için oldukça etkili olmaktadır. Badem yağı, ceviz yağı, zeytinyağı ve fındık yağı gibi saç bakımı için kullanılan bitkisel ürünlerden biri olan çam terebentin esansı, tüm aktarlarda rahatlıkla bulunabilir. Çam terebentin yağı çam ağaçlarından süzülen baldan elde edilirken, çam terebentin esansı ise çam ağacının dikenlerinden elde edilmektedir. Saçı beslemeye saç köklerinden başlayan bu bitkisel ürün, saç dökülmesini dışarıdan gözle görünecek kadar azaltmaktadır. Çam terebentin yağı bir bardak ılık suyun içine koyularak kullanılır ya da 1-2 damla saf yağın kullanılmasıyla sağlık açısından sayısız fayda sağlanır. Saç bakım ürünü olarak kullanıldığı zaman, 200 ml şampuanın içerisine 20-25 damla çam terebentin yağı koymak yeterli olur. Saç bakımını sağlamak için başka hiç bir çaba sarf etmeden, sadece yağ konulmuş olan şampuanın kullanımı sayesinde ürünün faydasından yararlanılır. Fakat yıkama sırasında şampuanın gözünüze kaçmamasına dikkat edin. Hoş kokusu, renksiz ve yakıcı tadıyla, içinde reçine asidi, pinen ve kokofan içeren çam terebentin yağı, saç bakımı dışında genel sağlığa faydalarıyla dikkat çeker.

Çam terebentin faydaları nedir?

  • Çam terebentin yağının en fazla bilinen faydalarının içinde saçlarda yaptığı olumlu etkiler gelir. Saçı uzatmasında, saç dökülmesinde, kepeklenme ve saç köklerinin kuvvetlendirilmesinde çam terebentin kullanılır. Ceviz yağı, fındık yağı ve susam yağı gibi yağlarla kullanıldığı zaman, saçlardaki bit oluşumunu önler.
  • İdrar yolu enfeksiyonları için yağı kullanmak iyileştirici etki yapmaktadır.
  • Emzirme dönemindeki kadınlar için anne sütünü arttırıcı etki yapar.
  • İştah açıcı olarak kullanılmalıdır.
  • Kan dolaşımının düzenlenmesinde etkili olur. Bu etkiyi kılcal damarları uyarması nedeniyle yapar.
  • Ciltte egzama gibi rahatsızlıklarda haricen kullanımı faydalı olmaktadır.
  • Hemoroitlerde kullanıldığında olumlu etkileri vardır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirip, grip, astım, romatizmal sorunlar, şeker hastalığı, bel soğukluğu ve solunum sistemi rahatsızlıkları için etkili olur.
  • Kadınlar adet dönemindeyken kanamayı söktürücü etki yapar.

Çam terebentin kullanımı: Günde iki kez bir çay bardağı suyun içerisine ya da bir şekerin üstüne 1-2 damla çam terebentin yağı damlatılarak kullanılır. Cilt sorunları için kullanıldığında, cilde masaj yapma suretiyle kullanılır. Solunum sorunları olduğunda sabah ve akşamları buruna 1-2 damla çam terebentin yağı damlatılmalıdır. Saçlar için kullanıldığı zaman, kuru saç derisine masaj yapılarak, saç diplerine friksiyon yapılarak fayda sağlanır. Saçlara friksiyon yapılırsa ceviz yağı, susam yağı gibi yağlarla karıştırılıp kullanılmalıdır. Şampuan içinde damlatılarak tek olarak kullanılması mümkündür. Ancak yağla göz teması yapılmaması gerekir. Böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerde bu yağın kullanmaması gerekir.

Bir Cevap Yazın